Świat

Papież: Kościół powinien otaczać troską pary żyjące bez ślubu

Świat


Papież zachęcał rzymskich proboszczów do tego, by okazywali bliskość także parom, które żyją bez ślubu. Kościół ich nie porzuca i powinien otaczać troską - podkreślił w sobotę Franciszek.

Podczas spotkania z uczestnikami kursu na temat małżeństwa, zorganizowanego przez Rotę Rzymską papież zachęcał księży: - Bądźcie braćmi, którzy słuchają.

"Okazujcie bliskość"

- W większości przypadków jesteście pierwszymi rozmówcami młodych ludzi, którzy chcą założyć rodzinę i zawrzeć sakrament małżeństwa - mówił Franciszek.

- To do was głównie zwracają się małżonkowie, którzy z powodu poważnych problemów w ich związku, są w kryzysie, potrzebują ożywienia wiary i ponownego odkrycia łaski sakramentu, a w niektórych przypadkach proszą o wskazówki, by rozpocząć proces orzekania nieważności małżeństwa - dodał.

- Nikt lepiej od was nie zna i nie ma lepszego kontaktu z rzeczywistością tkanki społecznej doświadczając różnorodnej złożoności związków zawartych przed Chrystusem, związków nieformalnych, związków cywilnych, związków, które się rozpadły - powiedział Franciszek. Jako podstawowe zadanie wskazał proboszczom głoszenie "łaski sakramentu małżeństwa" między mężczyzną a kobietą. Ten cel, jak wyjaśniał, realizuje się w czasie przygotowania do małżeństwa. Papież zachęcał: - Oferujcie to świadectwo i troskę także wspierając tych, którzy zdali sobie sprawę z tego, że ich związek nie jest prawdziwym małżeństwem sakramentalnym i chcą wyjść z tej sytuacji.

- Postępujcie tak, aby wasi wierni widzieli w was nie tyle ekspertów od biurokratycznych aktów czy norm prawnych, ale jako braci, którzy przyjmują postawę słuchania i zrozumienia - wezwał Franciszek. Następnie dodał: - Okazujcie bliskość, zgodnie ze stylem Ewangelii, spotykając i przyjmując tych młodych ludzi, którzy wolą żyć bez ślubu.

- Oni w wymiarze duchowym są wśród ubogich i maluczkich, wobec których Kościół, idąc śladami swego Mistrza i Pana, chce być matką, która nie porzuca, ale która zbliża się i otacza troską - wyjaśnił Franciszek.

Autor: kg//rzw / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości