Świat

Papież w Koloseum poprosi o przebaczenie za nadużycia wobec dzieci

Świat


Podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum pod przewodnictwem papieża Franciszka zabrzmią słowa prośby o przebaczenie za nadużycia wobec dzieci. Tekst rozważań towarzyszących nabożeństwu napisał włoski biskup Renato Corti.

Teksty Drogi Krzyżowej ogłosił Watykan.

Papież będzie mówił o upokorzeniu

Rozważania przy X stacji poświęcone będą upokorzeniom i naruszaniu godności człowieka. Pojawia się refleksja na temat "straszliwych sytuacji", wśród których wymieniono handel ludźmi, los dzieci-żołnierzy, niewolniczą pracę. Następnie autor, emerytowany biskup Novary, mówi o "dzieciach i nastolatkach okradzionych z samych siebie, zranionych w swej intymności, barbarzyńsko sprofanowanych", co jest odniesieniem do skandalu pedofilii.

Dalej pada "pokorna prośba o przebaczenie" kierowana do tych, którzy doznają takiej "zniewagi". Fragment ten kończy modlitwa o "obudzenie sumień tych, którzy zasłonili niebo w życiu innych ludzi".

Podczas Drogi Krzyżowej 3 kwietnia pojawi się też następujące pytanie: "Kiedy zostanie zniesiona kara śmierci wciąż stosowana w wielu krajach? Kiedy zostanie wykreślona wszelka forma tortur?"

Autor: adso/ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: