"Niech pustynie staną się ogrodami"

TVN24 | Świat

Autor:
mart/adso/kwoj
Źródło:
PAP
Papież spotkał się z prezydentem IrakuReuters
wideo 2/3
ReutersPapież spotkał się z prezydentem Iraku

O nadziejach na pokój rozmawiał w sobotę papież Franciszek z prezydentem Iraku Barhamem Salihem. Audiencja trwała około pół godziny.

Do audiencji doszło dzień po spotkaniu papieża z wiceprezydentem USA Mikiem Pence'em, w okresie napięć na Bliskim Wschodzie.

Papież i prezydent Iraku Barham Salih
PAP/EPA/DOMENICO STINELLIS / POOL

"Ogrody są miejscami wojny"

Papież Franciszek wręczył prezydentowi Iraku Barhamowi Salihowi płytę z inskrypcją: "Pustynia stanie się ogrodem". - To moje pragnienie: niech pustynie staną się ogrodami - wyjaśnił. - Tego wam życzę - dodał.

- Teraz ogrody są miejscami wojny - odpowiedział Salih. Przywódca Iraku przywiózł Franciszkowi srebrną kopię Kodeksu Hammurabiego i zaznaczył, że to "symbol pokoju".

- Chciałem, żeby przywiózł mi Pan dowód osobisty, gdzie byłoby napisane: 'Papież Franciszek, syn syna syna Abrahama' - mówił następnie Franciszek. W ten sposób odniósł do tego, że ze starożytnego miasta Ur w obecnym Iraku wyruszył Abraham, ojciec trzech religii monoteistycznych.

Papież przyjął na audiencji wiceprezydenta USA
Reuters

W części audiencji, w której uczestniczyli dziennikarze, nie odnotowano żadnego nawiązania do ewentualnej podróży papieża do Iraku. Wcześniej Franciszek wyrażał takie pragnienie. Pojawiały się informacje, że do takiej wizyty może dojść w tym roku. O planach tych mówiono jednak jeszcze przed eskalacją napięć na Bliskim Wschodzie po zabiciu przez siły USA w Bagdadzie wpływowego irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

Źródło: PAP

mart/adso/kwoj