Papież Franciszek spotka się z rodzinami ofiar mafii


Za jedną z najważniejszych inicjatyw papieża w ostatnich tygodniach uznano we Włoszech zapowiedziane na piątek 21 marca spotkanie Franciszka z rodzinami ofiar mafii. Odbędzie się ono w kościele w centrum Rzymu.

Spotkanie zorganizowało znane we Włoszech stowarzyszenie Libera, założone przez niezłomnego w walce z mafią księdza Luigiego Ciottiego.

Głosi ono hasła sprzeciwu wobec przestępczości zorganizowanej i krzewi idee praworządności oraz walczy ze zjawiskiem społecznej tolerancji dla działalności sycylijskiej cosa nostra, neapolitańskiej kamorry i kalabryjskiej ‘ndranghety.

15 tys. osób straciło bliskich przez mafię

Czuwanie modlitewne w kościele pod wezwaniem Świętego Grzegorza VII odbędzie się w Dniu Pamięci o Ofiarach Mafii, który został ustanowiony w 1996 roku. Co roku jego główne obchody organizowane są w innym mieście, w 2014 - w Latinie w stołecznym regionie Lacjum.

Przypomina się, że 15 tysięcy osób we Włoszech doświadczyło dramatu utraty kogoś bliskiego, zamordowanego przez mafię. Wśród około 900 ofiar są zarówno sędziowie, tacy jak legendarni Giovanni Falcone i Paolo Borsellino, jak i policjanci, biznesmeni, księża, dziennikarze, związkowcy, dzieci zabite w odwecie i przypadkowi ludzie, którzy znaleźli się w miejscu porachunków.

Autor: ktom/kka / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości