TVN24 | Świat

"Nie możecie go uważać za wzór". Papież skrytykował założyciela Legionu Chrystusa

TVN24 | Świat

Autor:
kris/adso
Źródło:
PAP

Papież Franciszek wystosował przesłanie do zgromadzenia Legionu Chrystusa. Skrytykował w nim jego założyciela, księdza Marciala Maciela Degollado z Meksyku, który dopuścił się licznych czynów pedofilii i innych przestępstw.

Watykan opublikował w sobotę tekst przemówienia papieża do uczestników kapituły generalnej zgromadzenia, założonego w 1941 roku. Ponad 10 lat temu, za pontyfikatu Benedykta XVI, ujawniono serię skandali, jakich dopuszczał się przez dekady zmarły w 2008 roku Degollado. Okazało się, że był seryjnym pedofilem, bigamistą i oszustem.

Franciszek z powodu przeziębienia nie przyjął na audiencji delegacji zgromadzenia i wysłał im swoje przemówienie.

Największy przestępca we współczesnej historii Kościoła16.05 | Kościołowi coraz trudniej milczeć, papież Franciszek zaostrza przepisy dotyczące walki z pedofilią wśród duchownych, a do Polski wysyła swojego emisariusza, arcybiskupa - specjalistę od rozwiązywania tego problemu. Decyzja o tym zapadła w zeszłym roku. U nas w programie "Demon w Watykanie". To tytuł książki o Marcelu Degollado - twórcy Legionu Chrystusa, jednego z najbardziej prężnych katolickich zakonów. To porażająca historia księdza bigamisty, który miał dwie żony, pedofila, który molestował też swoje dzieci i gwałciciela zakonnic i kleryków. Księdza, który mimo to przez blisko 70 lat był bardzo szanowanym duchownym, także przez papieży, w tym Jana Pawła II. Watykan ostatecznie potwierdził, że miał wiedzę o tym, co robił Degollado, choć nigdy nie postawił go przed sądem. Magdalenie Raczkowskiej-Kazek opowiada o tym m.in. jeden z jego głównych oskarżycieli - ksiądz, który sprzeciwiając się bezczynności Kościoła w tej sprawie, porzucił kapłaństwo.tvn24

Potrzeba odnowy

Podkreślił w nim: "Przestępcze zachowania waszego założyciela księdza Marciala Maciela Degollado, które zostały ujawnione w ich powadze wywołały ostry kryzys w instytucji, jak i wśród poszczególnych osób".

"Z jednej strony nie można negować, że był on historycznym założycielem instytucji, którą reprezentujecie, ale z drugiej nie możecie go uważać za wzór świętości do naśladowania" - stwierdził papież. Degollado, zauważył Franciszek, "swoim podwójnym życiem" stworzył "iluzję" wokół siebie i w ten sposób zyskał szacunek. "Jego długie (...) rządy zatruły w pewnym stopniu charyzmat, jaki Duch Święty dał Kościołowi" - zaznaczył papież.

Franciszek położył nacisk na to, że w obliczu sytuacji, jaka została ujawniona, nie zabrakło "macierzyńskiej troski Kościoła". Przypomniał zarazem o potrzebie nieustającej "odnowy" zgromadzenia.

Autor:kris/adso

Źródło: PAP