175 milionów dolarów odszkodowania dla ofiar księży. Papież przyjął rezygnację biskupa

Świat


Papież Franciszek przyjął dymisję złożoną przez Richarda J. Malone'a, biskupa Buffalo w amerykańskim stanie Nowy Jork - poinformował w środę Watykan. Biskupowi zarzucano tuszowanie czynów pedofilskich. - Pozostały rany, których nie jestem w stanie zagoić - mówi w wydanym oświadczeniu biskup Malone.

W komunikacie watykańskiego biura prasowego nie podano przyczyn rezygnacji biskupa Malone'a. Watykaniści przypominają jednak, że biskupowi zarzucano wcześniej tuszowanie czynów wykorzystywania seksualnego, jakich mieli dopuścić się księża w Buffalo.

Ponad 220 pozwów sądowych

Media w USA informowały, że sprawa zarzutów wywołała poważny kryzys w diecezji, która według CNN liczy około 600 000 katolików. W sondażu przeprowadzonym we wrześniu przez lokalną gazetę "The Buffalo News" około 85 procent pytanych powiedziało, że biskup Malone powinien podać się do dymisji.

Jak donosi gazeta, przeciwko diecezji złożono ponad 220 pozwów sądowych. Już teraz ofiarom księży wypłacono ponad 175 milionów dolarów odszkodowania.

"Pozostały rany, których nie jestem w stanie zagoić"

Biskup Richard Malone skomentował swoją dymisję w wydanym przez diecezję liście. "(Buffalo) lepiej służyć będzie nowy biskup, który być może jest w stanie doprowadzić do pojednania, uzdrowienia i odnowy, która jest tak potrzebna". - To jest moja uczciwa ocena, że osiągnąłem tyle, ile jestem w stanie i że pozostały rany, których nie jestem w stanie zagoić - komentuje Malone.

Wszyscy biskupi są zobowiązani do złożenia rezygnacji na ręce papieża, gdy skończą 75 lat. Richard Malone zrobił to dwa lata wcześniej.

Biskup Richard Malone podał się do dymisjiTim Greenway/Portland Press Herald/Getty Images

Na mocy decyzji papieża administratorem apostolskim został tam ordynariusz diecezji Albany, Edward B. Scharfenberger. Będzie nim do czasu wyznaczenia nowego biskupa Buffalo.

Autor: pp/pm / Źródło: Reuters, CNN, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tim Greenway/Portland Press Herald/Getty Images

Tagi:
Raporty: