Świat

Papież Franciszek popularny na Twitterze. Obserwuje go 6 mln osób

Świat


Ponad 6 milionów osób obserwuje profil papieża Franciszka na Twitterze, redagowany w dziewięciu wersjach językowych. Aż 87 tysięcy ludzi czyta wiadomości od nowego biskupa Rzymu po łacinie.

Spośród obserwujących papieża Franciszka 3 miliony 300 tysięcy to jeszcze obserwatorzy profilu Benedykta XVI, "odziedziczeni" przez jego następcę. Po abdykacji Josepha Ratzingera profil został wyłączony, a uruchomiono go ponownie po wyborze Jorge Mario Bergoglia.

Ciągle rośnie

W ciągu półtora miesiąca od konklawe liczba użytkowników Twittera obserwujących krótkie komunikaty od nowego papieża wzrosła o 2,7 miliona. A obecnie liczba ich rośnie w szybkim tempie - średnio 60 tysięcy dziennie. Najwięcej osób wybiera hiszpańską, angielską, a także portugalską wersję językową. Lecz to, co budzi największe zainteresowanie i, jak się zauważa, jeszcze niedawno byłoby wręcz nie do pomyślenia, to wysoka liczba obserwujących profil Franciszka po łacinie; zbliża się do 90 tysięcy. Tych osób jest więcej niż obserwatorów polskiej wersji, których jest 81 tysięcy. Najnowszy komunikat na profilu Franciszka zawiera fragment jego homilii, wygłoszonej podczas niedzielnej mszy w Watykanie: "Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego!".

Autor: mn/tr/k / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: