TVN24 | Świat

Papież odwołał udział w rekolekcjach. Na modlitwie Anioł Pański kasłał

TVN24 | Świat

Autor:
ft,
akr/adso
Źródło:
PAP

Z powodu przeziębienia papież Franciszek musiał odwołać swój udział w rekolekcjach wielkopostnych pod Rzymem. Miał na nie pojechać do miasteczka Ariccia w niedzielę po południu ze współpracownikami z Kurii Rzymskiej.

O swej decyzji papież poinformował wiernych podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański. - Proszę was, byście pamiętali w modlitwie o rekolekcjach Kurii Rzymskiej, które rozpoczną się dziś wieczorem w Ariccii. Niestety przeziębienie zmusiło mnie do tego, bym w tym roku w nich nie uczestniczył - zwrócił się do ludzi zebranych na placu Świętego Piotra.

- Stąd będę śledził rozważania. Duchowo łączę się z Kurią i ze wszystkimi osobami, które przeżywają chwile modlitwy, odbywając rekolekcje w domu - mówił Franciszek.

"Lekka niedyspozycja" papieża

Religijny portal "Il Sismografo" zauważył, że po raz pierwszy od 70 lat rekolekcje dla Kurii Rzymskiej odbędą się bez udziału papieża.

Od czwartku papież ograniczył swoje obowiązki i audiencje, co Watykan wyjaśnił "lekką niedyspozycją". Także w czasie niedzielnego spotkania z wiernymi papież kasłał.

Przemawiając w niedzielę, powiedział, że "jest zasmucony wiadomościami na temat wielu ludzi pozbawionych dachu nad głową, tylu mężczyzn, kobiet i dzieci wypędzonych z powodu wojny, tylu migrantów, którzy proszą o schronienie i o pomoc".

Nawiązał w ten sposób do sytuacji syryjskich uchodźców, którzy w ostatnich dniach wyruszyli z Turcji w kierunku granic Unii Europejskiej. - Módlmy się za nich - wezwał Franciszek.

Rekolekcje ustanowione prawie wiek temu

Papież Pius XI w encyklice "Mens nostra" z 1929 roku ogłosił decyzję o organizacji dorocznych rekolekcji w Watykanie w pierwszym tygodniu Adwentu. Paweł VI przeniósł je na początek Wielkiego Postu.

W 1950 roku nie uczestniczył w nich Pius XII, by nie przerwać spotkań z pielgrzymami przybyłymi z okazji Roku Świętego. Dlatego w roku następnym odbyły się one dwa razy.

W 2014 roku Franciszek postanowił, że rekolekcje takie będą odbywać się poza Watykanem, czyli poza stałym miejscem posługi. Wybrany został kościelny Dom Boskiego Mistrza w miasteczku Ariccia.

Autor:ft, akr/adso

Źródło: PAP