Świat

Franciszek modlił się w kubańskim sanktuarium. "Uczyń z tego narodu miejsce braci i sióstr"

Świat


W trzecim dniu wizyty na Kubie papież Franciszek był w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia del Cobre w Santiago. To tam Ernest Hemingway, który mieszkał na Kubie i pisał o jej patronce w "Stary człowiek i morze", złożył w darze medal literackiego Nobla.

W sanktuarium, uznanym za pomnik dziedzictwa narodowego, papież modlił się przed figurką Matki Bożej, znalezioną w 1612 roku w wodzie zatoki przez niewolników z kopalni miedzi. Statuetka o wysokości około 60 centymetrów została zaniesiona do centrum osady, gdzie w 1684 roku zbudowano dla niej sanktuarium, w którym jest przechowywana. Pielgrzymują tam tysiące wiernych zostawiając ofiary i wota dziękczynne.

Franciszek złożył kwiaty przed figurką i odmówił modlitwę. Tę samą, którą przed trzema laty odczytał Benedykt XVI. "Matko pojednania. Zjednocz swój lud rozproszony po świecie. Uczyń z narodu kubańskiego miejsce braci i sióstr" - modlił się Franciszek przed figurką patronki Kuby.

Jeden dzień i do USA

We wtorek w ostatnim dniu pobytu na Kubie papież odprawi mszę w sanktuarium Virgen de la Caridad del Cobre, a w katedrze w Santiago spotka się z rodzinami.

Następnie Franciszek odleci do Stanów Zjednoczonych. W bazie wojskowej Andrews w Waszyngtonie około godziny 22.00 naszego czasu powita go prezydent Barack Obama z żoną Michelle.

Autor: iwan//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: