TVN24 | Świat

Papież odmówił audiencji sekretarzowi stanu USA. W tle ostre komentarze i kampania wyborcza

TVN24 | Świat

Autor:
ads\mtom
Źródło:
Reuters

Papież Franciszek odmówił audiencji sekretarzowi stanu USA Mike'owi Pompeo - poinformowali watykańscy dyplomaci. Oficjalnym powodem jest trwająca w Stanach Zjednoczonych kampania przed wyborami prezydenckimi i decyzja papieża o nieprzyjmowaniu polityków w okresie wyborczym. W ostatnim czasie jednak Mike Pompeo głośno krytykował Watykan w sprawie przedłużenia porozumienia między Stolicą Apostolską i Chinami.

Mike Pompeo w ostatnich tygodniach oskarżył Watykan o narażanie swojego autorytetu moralnego poprzez odnawianie porozumienia z Chinami, dotyczącego wpływu Stolicy Apostolskiej na mianowanie tamtejszych biskupów. - Nigdzie indziej wolność wyznania nie jest tak atakowana jak w Chinach - mówił Pompeo w ubiegły czwartek. Dodał, że Komunistyczna Partia Chin "chce zgasić lampę wolności" i dzieje się to "na przerażającą skalę".

Od środy Pompeo przebywa w Rzymie. Jak informuje agencja Reutera, na spotkaniu zorganizowanym przez amerykańską ambasadę przy Stolicy Apostolskiej powtórzył swoją krytykę.

Mike Pompeo EPA-EFE/Riccardo Antimiani

Papież odmówił audiencji

Jednym z punktów wizyty Pompeo w Watykanie miała być audiencja u papieża Franciszka. Papież odrzucił jednak prośbę sekretarza Stanu USA - poinformowali dwaj czołowi dyplomaci Watykanu: sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin i szef dyplomacji arcybiskup Paul Gallagher. - Tak, poprosił [Pompeo o audiencję - red.], ale papież mówi wyraźnie, że nie przyjmuje polityków w okresie wyborczym. To jest powód - powiedział kardynał Pietro Parolin, cytowany przez agencję Reutera. Wybory prezydenckie w USA zaplanowane są na 3 listopada.

Dyplomaci przyznali, że nie spodziewali się krytycznych komentarzy Pompeo tuż przed jego wizytą w Watykanie. - Zazwyczaj gdy planuje się wizyty i spotkania wysokich rangą polityków, agendę i to, o czym będą rozmawiali, negocjuje się prywatnie, w sposób tajny. To jedna z zasad dyplomacji - mówił arcybiskup Paul Gallagher.

Pompeo pytany na briefingu, czy swoimi komentarzami "wszczyna walkę" z Watykanem i jaki wpływ może to mieć na katolików w Chinach, odparł: - To po prostu szalone.

Papież FranciszekEPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Porozumienie Watykanu z Pekinem

Porozumienie Watykanu z Pekinem, które zostało podpisane dwa lata temu, daje papieżowi udział w mianowaniu chińskich biskupów. Umowa ma wygasnąć za miesiąc, ale prawdopodobnie zostanie przedłużona.

Władze Watykanu przyznają, że porozumienie to nie jest idealne, ale mówią o "kroku naprzód" po dekadach spychania do podziemia chińskich katolików, którzy uznają papieża.

Autor:ads\mtom

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego:  EPA-EFE/Riccardo Antimiani

Pozostałe wiadomości