TVN24 | Świat

"Żadnych ustępstw wobec tych, którzy chcą głosić katechezę niezgodną z nauczaniem Kościoła"

TVN24 | Świat

Autor:
mb/kg
Źródło:
PAP

Kto nie podąża za nauczaniem Soboru Watykańskiego II jest poza Kościołem - powiedział papież Franciszek. Jak podkreślił, nie można iść na żadne ustępstwa wobec tych, którzy od tego nauczania odchodzą.

Papież Franciszek podczas sobotniego spotkania z przedstawicielami sekcji katechetycznej Konferencji Episkopatu Włoch podkreślił, że "sobór to nauczanie Kościoła".

- Albo jesteś z Kościołem i dlatego podążasz za soborem, albo, jeśli tego nie robisz albo interpretujesz go na swój sposób, jak sam chcesz, nie jesteś z Kościołem - oświadczył.

- Musimy być w tej kwestii wymagający, surowi. Sobór nie podlega negocjacjom - dodał Franciszek.

Sobór Watykański II został zainaugurowany 11 października 1962 roku, a w jego otwarciu udział wzięło 2500 ojców soborowych. Po raz pierwszy w historii 18 niekatolickich Kościołów przysłało do Rzymu swych oficjalnych obserwatorów. Celem soboru była odnowa i dostosowanie Kościoła katolickiego do warunków współczesnych.

Sobór Watykański II

Zdaniem papieża problemem jest "selektywny" wybór z nauczania Soboru Watykańskiego II oraz poprzednich.

- Przychodzi mi na myśl grupa biskupów, którzy po Soborze Watykańskim I odeszli; grupa świeckich, różne grupy które odeszły po to, by kontynuować "prawdziwą doktrynę" - zaznaczył Franciszek. Jak zauważył, mówili oni: "My jesteśmy prawdziwymi katolikami".

- Dzisiaj wyświęcają kobiety - stwierdził.

- Bardziej surowa postawa, by stać na straży wiary bez nauczania Kościoła, prowadzi do ruiny. Proszę, żadnych ustępstw wobec tych, którzy chcą głosić katechezę niezgodną z nauczaniem Kościoła - wezwał Franciszek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:mb/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości