TVN24 | Świat

Papież zwrócił się do Polaków w czasie audiencji generalnej

TVN24 | Świat

Autor:
tas,
adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Święty Jan Paweł II zawsze wzywał do ochrony życia - przypomniał papież Franciszek, zwracając się do Polaków podczas audiencji generalnej w Watykanie. Zapewnił o swojej modlitwie "o siłę dla tych, którzy przyjmują życie, także gdy wymaga to heroicznej miłości".

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Zwracając się do Polaków podczas środowej audiencji w Auli Pawła VI, Franciszek powiedział: - 22 października obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie świętego Jana Pawła II, w roku setnej rocznicy jego urodzin. Zawsze wzywał on do szczególnej miłości wobec ostatnich i bezbronnych i do ochrony każdego życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

- Przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny i świętego papieża Polaka, proszę Boga, aby obudził w sercach wszystkich szacunek dla życia naszych braci, zwłaszcza najsłabszych i bezbronnych, i dał siłę tym, którzy je przyjmują i troszczą się o nie, także wtedy, gdy wymaga to heroicznej miłości. Niech Bóg Wam błogosławi! - dodał papież. 

"Bóg nie potrzebuje być przez nikogo broniony"

W sierpniu Franciszek dwukrotnie odnosił się do kwestii szacunku, jakim chrześcijanie powinni obdarzać "każdą osobę". 22 sierpnia w różnych językach, w tym po polsku, na oficjalnych profilach Franciszka na Twitterze, został opublikowany apel głowy Kościoła katolickiego.

"Proszę wszystkich o zaprzestanie używania religii w celu budzenia nienawiści, przemocy, ekstremizmu i ślepego fanatyzmu" - apelował w sierpniu Franciszek. "Bóg nie potrzebuje być przez nikogo broniony i nie chce, aby Jego imię było używane do terroryzowania ludzi" - przekazał wtedy papież.

Podobny apel Franciszek wystosował w czasie audiencji generalnej w pierwszej połowie sierpnia. - Jako uczniowie Jezusa nie chcemy być obojętni ani być indywidualistami - mówił wtedy. - Chcemy uznać w każdej osobie ludzką godność, niezależnie od jej rasy, języka czy stanu - powiedział.

Mówił, że godność człowieka leży u podstaw całego życia społecznego i określa jego zasady działania. Zauważył, że najbliższym odniesieniem do zasady niezbywalnej godności osoby jest Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, którą św. Jan Paweł II nazwał "słupem milowym na wielkiej i trudnej drodze rodzaju ludzkiego" i "jedną z najwznioślejszych wypowiedzi ludzkiego sumienia".

Papież przywołał nauczanie Soboru Watykańskiego II, wskazujące, że godność ta jest niezbywalna, ponieważ została "stworzona na obraz Boży".

Autor:tas, adso

Źródło: PAP, tvn24.pl