Świat

Papież Franciszek: nie dla karierowiczostwa i "mentalności książąt"

Świat


Papież Franciszek przestrzegł w czwartek biskupów przed pokusą karierowiczostwa i "mentalności książąt". - Nie możecie być "biskupami lotniskowymi" podróżującymi po świecie - mówił podczas spotkania z mianowanymi ostatnio hierarchami, którzy goszczą w Watykanie.

- Uważajcie, by nie ulec duchowi karierowiczostwa - zaapelował papież. Zwrócił uwagę na potrzebę "pokory, umiaru" i na koncentrowaniu się na istocie posługi. - My duszpasterze nie jesteśmy ludźmi z mentalnością książąt - przypomniał Franciszek. I dodał: "Nie tylko słowem, ale przede wszystkim konkretnym świadectwem życia jesteśmy nauczycielami i wychowawcami naszego ludu".

Bądźcie pasterzami, którzy pachną owcami

- Głoszenie wiary wymaga dostosowania życia do tego, czego się naucza - mówił papież. Apelował do biskupów, by pozostali w swych diecezjach, nie szukali zmian i awansów. - Unikajcie zgorszenia, jakim jest bycie biskupami lotniskowymi - prosił Franciszek. Wskazał nowo mianowanym ordynariuszom, że ich najważniejszym zadaniem jest być blisko powierzonych ich opiece wiernych. - Bądźcie pasterzami, którzy pachną owcami - wzywał. - W naszych czasach można bez trudu podróżować, przenosić się z miejsca na miejsce - podkreślił papież. Zwrócił następnie uwagę na to, że stara zasada, iż biskup ma przede wszystkim rezydować w swej diecezji "nie wyszła z mody".

Autor: /jk / Źródło: PAP

Raporty: