Świat

Papież ogłosił pięcioro nowych świętych, w tym brytyjskiego kardynała

Świat


Podczas mszy kanonizacyjnej w Watykanie z udziałem tysięcy osób papież Franciszek ogłosił w niedzielę świętymi pięcioro błogosławionych, między innymi kardynała Johna Henry'ego Newmana.

Papież Franciszek ogłosił świętymi pięcioro błogosławionych: angielskiego kardynała konwertytę Johna Henry'ego Newmana (1801-1890), trzy zakonnice - Józefinę Vannini (1859-1911), założycielkę Zgromadzenia Córek św. Kamila, Marię Teresę Chiramel Mankidiyan (1876-1926) z Indii i siostrę Dulce Lopes Pontes (1914-1992) z Brazylii, opiekunkę ubogich, oraz Marguerite Bays (1815-1879), świecką ze Szwajcarii, tercjarkę franciszkańską, mistyczkę.

Pierwszy kanonizowany Brytyjczyk od ponad 40 lat

Na mszy kanonizacyjnej na placu Świętego Piotra byli m.in. prezydent Włoch Sergio Mattarella i brytyjski następca tronu książę Walii Karol, który stanie na czele Kościoła anglikańskiego, gdy odziedziczy tron po swojej matce, Elżbiecie II. Przybyły także tysiące pielgrzymów z wielu brytyjskich miast.

Kardynał John Henry Newman w 1890 roku Wikipedia public domain

Według księcia Karola kanonizacja Newmana to powód do świętowania dla wszystkich Brytyjczyków.

"Bez względu na naszą wiarę i bez względu na naszą tradycję, możemy być wdzięczni Newmanowi za dary, zakorzenione w jego wierze katolickiej, którymi podzielił się ze społeczeństwem" - stwierdził w artykule opublikowanym w sobotę w watykańskim dzienniku "L’Osservatore Romano". Jak zauważył, Newman to pierwszy kanonizowany Brytyjczyk od ponad 40 lat. "Wielki Brytyjczyk, wielki człowiek Kościoła, a teraz, wielki święty" - napisał.

Książę Karol przypomniał też, że angielski kardynał "zapoczątkował otwartą debatę między katolikami i innymi chrześcijanami, torując drogę do późniejszych dialogów ekumenicznych".

Ojciec Ignatius Harrison, prezbiter Oratorium w Birmingham, założonego w 1848 roku przez Newmana, stwierdził, że ogłoszenie go świętym w dobie brexitu ma przypominać o jego wierze w jedność.

Osamotniony i niezrozumiany konwertyta

John Henry Newman (1801-1890) to brytyjski konwertyta. Wyświęcony w Kościele anglikańskim przeszedł na katolicyzm w dojrzałym wieku. Przyjął katolickie święcenia kapłańskie i wstąpił do zgromadzenia księży filipinów. Prowadził działalność m.in. w Dublinie, gdzie brał udział w organizacji katolickiego uniwersytetu. Był też jego rektorem. Później zaangażował się w prace na rzecz rozwoju edukacji katolickiej w Anglii.

W swej działalności jako katolicki duchowny Newman był często osamotniony i spotykał się z brakiem zrozumienia i nieufnością obu stron, a także z przejawami wrogości. Zarzucano mu, że jest "półkatolikiem". W 1879 roku papież Leon XIII w pełni go zrehabilitował i mianował kardynałem. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1986 roku. Błogosławionym ogłosił go papież Benedykt XVI w Birmingham w czasie swej wizyty w Wielkiej Brytanii w 2010 roku.

Autor: momo\mtom / Źródło: Reuters, PAP,

Tagi:
Raporty: