Świat

Papież Franciszek dobrze się czuje w Domu św. Marty. Na razie zostaje

Świat


Papież Franciszek na razie będzie mieszkał w Domu świętej Marty, ponieważ czuje się tam bardzo dobrze - powiedział rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Wkrótce emerytowany papież Benedykt XVI wróci do Rzymu z rezydencji w Castel Gandolfo.

- Na razie nie wydaje się, by Franciszek chciał zmienić miejsce zamieszkania, chociaż nie jest to jeszcze definitywna decyzja - oświadczył ksiądz Lombardi, cytowany przez Radio Watykańskie.

Nowy papież mieszka w małym apartamencie w hotelu za Spiżową Bramą, gdzie zatrzymują się hierarchowie i księża przybyli do Watykanu. To oni informują, że Franciszek zachowuje się tak, jak każdy gość Domu świętej Marty. Przychodzi na posiłki do hotelowej stołówki, siada tam, gdzie jest wolne miejsce, a czasem pyta, czy może przysiąść się do innych osób przy stole. Nie korzysta z przeznaczonej specjalnie dla niego windy, lecz jeździ tą ogólnodostępną. Tłumaczy, że nie chce żyć w izolacji i woli mieć stały kontakt z różnymi ludźmi, a nie tylko z wybranymi osobami, przychodzącymi do niego na audiencje. Każdego ranka w kaplicy Domu świętej Marty papież odprawia mszę, na którą zapraszane są kolejne grupy pracowników Watykanu, zarówno żandarmerii, jak i apteki, banku IOR, przychodni, a także personel techniczny, informatycy. Na jednej z pierwszych mszy byli ogrodnicy i sprzątacze, zamiatający codziennie plac Świętego Piotra. Nic nie wskazuje na to, by Franciszek miał przenieść się do przygotowanego i pospiesznie wyremontowanego papieskiego apartamentu w Pałacu Apostolskim, który stoi pusty.

Niedługo wraca Benedykt XVI

Rzecznik Stolicy Apostolskiej ogłosił, że pod koniec kwietnia lub na początku maja do Watykanu powróci Benedykt XVI, który od swej abdykacji 28 lutego przebywa w Castel Gandofo. Zamieszka w położonym w Ogrodach Watykańskich dawnym klasztorze Mater Ecclesiae. Ksiądz Lombardi powiedział też dziennikarzom, że bardzo prawdopodobna, choć jeszcze nie wiadomo kiedy, jest podróż papieża do Asyżu, miasta jego patrona - świętego Franciszka. W programie podróży na ten rok jest też wyjazd w lipcu do Rio de Janeiro na Światowe Dni Młodzieży. Innych planów na razie nie ma - wyjaśnił rzecznik. Nie wykluczył, że jeszcze w tym roku ukaże się pierwsza encyklika nowego papieża.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: