Świat

Papież do żołnierzy i policjantów: bądźcie siewcami pokoju

Świat

PAP/EPA/GIORGIO ONORATINa placu Świętego Piotra papież przemawiał do żołnierzy i policjantów

Tysiące żołnierzy i policjantów z całego świata, także z Polski, wzięły udział w specjalnej sobotniej papieskiej audiencji generalnej z okazji Roku Świętego. - Bądźcie narzędziami pojednania, budowniczymi mostów i siewcami pokoju - mówił Franciszek.

Jubileusz policji i wojska zorganizowano z okazji 30. rocznicy podpisania przez Jana Pawła II konstytucji apostolskiej "Spirituali Militum Curae" na temat ordynariatów polowych i ich statusu. Na uroczystość przybyli między innymi ordynariusze wojskowi i kapelani.

W polskiej delegacji Ordynariatu Polowego była 80-osobowa grupa żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych z biskupem polowym Józefem Guzdkiem.

"Wojna wyjaławia serca"

Zwracając się do przedstawicieli służb mundurowych z wielu krajów, papież powiedział podczas audiencji na placu Świętego Piotra: - Jesteście wezwani nie tylko do tego, by kłaść kres konfliktom, ale także by wnosić wkład do budowy ładu opartego na prawdzie, na sprawiedliwości i na wolności, zgodnie z definicją pokoju z encykliki "Pacem in terris" świętego Jana XXIII.

- Zapewnianie pokoju nie jest łatwym przedsięwzięciem, zwłaszcza dlatego, że wojna wyjaławia serca i zwiększa przemoc i nienawiść. Wzywam was, byście się nie zniechęcali - mówił Franciszek.

Dodał też, że "w obliczu wyzwań każdego dnia, niech jaśnieje wasza chrześcijańska nadzieja, która jest pewnością zwycięstwa miłości nad nienawiścią i pokoju nad wojną".

- Bądźcie nosicielami pojednania, budowniczymi mostów i siewcami pokoju - zakończył papież.

Autor: dln//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/GIORGIO ONORATI

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości