Świat

Z Rzymu do Brukseli? Były premier kandydatem na komisarza

Świat


Były premier Włoch, były szef MSZ Paolo Gentiloni jest kandydatem na stanowisko unijnego komisarza - ogłosił w czwartek szef włoskiego rządu Giuseppe Conte. Dzień wcześniej premier przekazał tę informację szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. "Włochy wracają do unijnego centrum" - ocenia korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli Maciej Sokołowski.

Podczas inauguracyjnego posiedzenia Rady Ministrów premier Giuseppe Conte oficjalnie ogłosił, że w środę przekazał Ursuli von der Leyen informację o kandydaturze Paolo Gentiloniego.

Jej wskazanie jest rezultatem umowy koalicyjnej, jaką zawarły Ruch Pięciu Gwiazd i centrolewicowa Partia Demokratyczna. Były premier pełni funkcję przewodniczącego PD.

Z wyznaczeniem kandydata czekano do powołania nowego rządu.

"Odpowiedzialność, która przynosi mi zaszczyt"

Premier Conte jeszcze jako szef poprzedniego gabinetu tworzonego z Ligą powtarzał, że Włochy zabiegają o mocne stanowisko gospodarcze dla unijnego komisarza. Na razie nie jest jasne, jaka teka przypadnie Gentiloniemu.

W wydanym w czwartek oświadczeniu oznajmił on: - To odpowiedzialność, która przynosi mi zaszczyt.

- Będę starał się ze wszystkich sił i moją pracą przyczynić się do nowej pozytywnej fazy dla Włoch i dla Europy - dodał. Jak zapowiedziano, włoski kandydat do Komisji Europejskiej spotka się w piątek z von der Leyen.

Paolo GentiloniShutterstock

Wielki powrót?

"Włochy wracają do unijnego centrum" - ocenia korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli Maciej Sokołowski.

Jak wskazuje, znaczenie ma tu nie tylko propozycja wysłania do Brukseli byłego premiera Włoch, ale także mianowanie szefem ministerstwa finansów, jednego z kluczowych resortów, Roberto Gualtieriego - "zwolennika pogłębienia integracji w strefie euro" - zauważa Sokołowski.

Dziennikarz zwraca także uwagę na fakt, że jeden z najgłośniejszych krytyków Unii Europejskiej na włoskiej scenie politycznej, do niedawna wicepremier Matteo Salvini, znajduje się obecnie w opozycji.

Jest lista wszystkich kandydatów do KE

W czwartek przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że ma już kandydatów na komisarzy z wszystkich państw członkowskich i zaprezentuję skład proponowanego kolegium we wtorek.

- Cieszę się, że otrzymałam wszystkie nazwiska od państw członkowskich. Teraz nie mogę się doczekać, żeby złożyć dobrze zbalansowane kolegium, które zaprezentuje we wtorek - napisała w czwartek na twitterze von der Leyen.

Von der Leyen udało się uzyskać praktycznie pełną równowagę płci w tworzonej przez siebie Komisji. Niemal połowa państw zdecydowała się wysłać lub pozostawić w Brukseli kobiety.

Na razie niewiele wiadomo o strukturze nowej KE poza tym, że jej wiceprzewodniczącymi mają być Holender Frans Timmermans i Dunka Margrethe Vestager. Nie jest jasne, jaki będzie podział obowiązków miedzy nimi i innymi komisarzami.

Autor: momo/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: