Świat

"Współpracowaliśmy z Nixonem, z Bushem, będziemy współpracować z Trumpem"

Świat

WikipediaGentiloni jest premierem Włoch dopiero od 12 grudnia 2016 r.

Premier Włoch Paolo Gentiloni zapewnił w niedzielę w wywiadzie dla telewizji RAI, że jego rząd będzie współpracował z administracją Donalda Trumpa. Dodał też, że Włochy nie zrezygnują z wartości, z którymi się utożsamiają, takimi jak otwarte społeczeństwo.

Pytany w studiu programu w RAI 3 o mowę inauguracyjną prezydenta USA, szef włoskiego rządu powiedział, że nie oczekiwał innego przemówienia. Gentiloni podkreślił, że Trump powtórzył to, co mówił w kampanii wyborczej.

"Dla nas społeczeństwo otwarte to wartość"

- Współpracowaliśmy z Nixonem, z Bushem, będziemy współpracować z Trumpem. Mamy wartości, z którymi my, włoski rząd i my w Europie, przynajmniej w jej dużej części, utożsamiamy się i z których nie zrezygnujemy - oświadczył premier Włoch. Gentiloni wyjaśnił następnie: - Dla nas protekcjonizm nie jest rozwiązaniem. Według nas imigranci muszą oczywiście akceptować reguły, ale należy ich przyjmować, nie można ich odpychać. Dla nas społeczeństwo otwarte to wartość - oświadczył włoski premier.

Za paradoks uznał to, że na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos prezydent Chin Xi Jinping mówił o wolnym handlu i otwartym społeczeństwie. - A my wiemy, że tak naprawdę Chiny nie są wzorem z tego punktu widzenia. A zatem my Europejczycy, niezależnie od Trumpa, mamy wartości i musimy ich bronić - oznajmił Gentiloni.

Autor: TG/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia