Państwo Islamskie znów uderza w Arabię Saudyjską. Wybuch przed meczetem


Państwo Islamskie przyznało się do piątkowego zamachu bombowego przeprowadzone przed szyickim meczetem na wschodzie Arabii Saudyjskiej. W eksplozji zginęły cztery osoby.

Saudyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że samochód-pułapka eksplodował przed meczetem al-Anoud w portowym mieście Ad-Dammam w czasie modłów. Z kolei świadkowie, do których dotarła agencja Reutera twierdzą, że zamachowiec, którym miała być kobieta, wysadził się w powietrze na parkingu, gdy został zatrzymany przez pilnujących meczetu strażników.

Według MSW Arabii Saudyjskiej, w eksplozji zginęły cztery osoby. Ogień strawił kilka stojących w pobliżu pojazdów.

Państwo Islamskie poinformowało w internecie, że zamach dokonał na jej zlecenie Abu Dżandal al-Dżizrawi. Organizacja wyraziła zadowolenie, że udało mu się osiągnąć cel, mimo zaostrzonych środków bezpieczeństwa.

Kolejny zamach w Arabii

Wcześniej dżihadyści z IS przyznali się do przeprowadzonego przed tygodniem zamachu na świątynię imama Alego w Al-Qadeeh w Prowincji Wschodniej (Asz-Szarkijja).

W prowincji tej, licznie zamieszkanej przez mniejszość szyicką, rzadko dochodzi do takich incydentów; sporadycznie również mają tam miejsce protesty szyitów domagających się większych praw.

Atak nastąpił w czasie, gdy koalicja państw arabskich pod wodzą Arabii Saudyjskiej prowadzi ataki z powietrza na szyickich rebeliantów z ruchu Huti w sąsiednim Jemenie.

Autor: kło//plw / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości