Świat

Państwo Islamskie zmienia taktykę? "Cały czas starają się przemieszczać"

Świat

Islamiści wciąż atakują irackie wojsko
Reuters TVDżihadyści ograniczyli aktywność

W obawie przed amerykańskimi nalotami, zapowiadanymi w zeszłym tygodniu przez prezydenta Baracka Obamę, Państwo Islamskie (IS) ograniczyło aktywność w uchodzącym za ich bastion mieście Rakka w Syrii - poinformowała telewizja Al-Arabija.

Relacjonuje, że islamiści zmienili dotychczasową taktykę i przyjęli postawę obronną w oczekiwaniu na amerykańskie posunięcia zbrojne. W ramach nowej strategii bojownicy IS ograniczyli do minimum obecność na ulicach Rakki, do tego zrezygnowali z wykorzystywania ciężkiego sprzętu, który ogranicza możliwość szybkiego przemieszczania się, i przegrupowują swoje oddziały. Część wyposażenia podobno ukryli. Opuścili także budynki, które do tej pory w Rakce wykorzystywali jako biura, i ewakuowali rodziny bojowników - relacjonuje Al-Arabija, powołując się na anonimowych mieszkańców miasta. - Cały czas starają się przemieszczać. Wszędzie mają kryjówki. Spotykają się tylko w ograniczonym gronie - podawał informator telewizji.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Jak w Iraku?

Al-Arabija zwraca uwagę, że dżihadyści w Syrii przyjęli taktykę, którą stosują w Iraku od momentu, w którym ich bojownicy stali się celami ataków sił powietrznych Stanów Zjednoczonych. Podaje też, że ostatnio odnotowano wygaszenie aktywności IS w internecie, który do tej pory służył jako narzędzie propagandy i komunikacji. Rakka znajduje się ok. 450 km na północny wschód od Damaszku i uznawana jest za stolicę kalifatu utworzonego przez IS po zajęciu w czerwcu wschodniej części Syrii i północnych regionów Iraku. W środę 10 września prezydent Obama ogłosił strategię walk z IS. Zadeklarował, że nie zawaha się zaatakować terrorystów na terytorium Syrii, przed czym dotąd Stany Zjednoczone się powstrzymywały. Amerykański prezydent zapowiedział, że antyterrorystyczna kampania przeciw IS będzie realizowana poprzez uderzenia z powietrza oraz wspieranie sił kurdyjskich i armii irackiej.

[object Object]
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: