Dżihadyści z Państwa Islamskiego zabili 50 irackich żołnierzy

public domain / wikipediaPaństwo Islamskie kontroluje znaczną część prowincji Anbar

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zabili ok. 50 irackich żołnierzy w dwóch osobnych zasadzkach w niespokojnej prowincji Anbar na zachód od Bagdadu - poinformowały w sobotę władze prowincji.

Dżihadyści przeprowadzili ataki w piątek. Państwo Islamskie kontroluje znaczną część prowincji Anbar, w tym jej stolicę Ramadi i miasto Faludża.

Nie ma żadnych dodatkowych informacji na temat obu ataków, ani ze strony władz centralnych w Bagdadzie, ani Państwa Islamskiego - podała agencja AP.

Wojsko próbuje usunąć islamistów

W północnym dowództwie w Anbarze złożył w sobotę wizytę iracki minister obrony Chalid al-Obeidi. W oświadczeniu, które ukazało się na stronie resortu, poinformowano, że minister wymienił dowódcę stacjonującej tam brygady; przyczyną było niedopełnienie przez niego obowiązków. Nie sprecyzowano, czy wizyta i zmiany kadrowe miały związek z atakami Państwa Islamskiego.

Irackie siły rządowe i szyickie milicje usiłują usunąć islamistów z prowincji, ale postępy są niewielkie. Według władz prowincji działania irackiej armii są spowalniane przez podkładanie przez bojowników bomb przy drogach czy zaminowywanie budynków.

Po rozpoczęciu w czerwcu ubiegłego roku przez IS wielkiej ofensywy irackie wojska rządowe masowo opuszczały swe pozycje, co pozwoliło dżihadystom zagarnąć ogromne ilości porzuconego przez nie sprzętu wojskowego i zająć olbrzymie połacie kraju.

Ponadto w Bagdadzie w trzech osobnych zamachach bombowych zginęło co najmniej ośmiu ludzi, a ponad 20 zostało rannych - poinformowały źródła szpitalne i w służbach bezpieczeństwa.

Autor: js//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: public domain / wikipedia

Pozostałe wiadomości