Świat

Państwo Islamskie: Japończykowi "pozostały 24 godziny życia", jordańskiemu pilotowi "nawet mniej"

Świat


Japonia stara się potwierdzić autentyczność nagrania zamieszczonego w sieci przez Państwo Islamskie. Słychać na nim głos mężczyzny, najprawdopodobniej to japoński zakładnik Kenji Goto. Islamiści grożą w nagraniu egzekucją dwóch zakładników: Japończyka i schwytanego pod koniec grudnia jordańskiego pilota.

Wideo przykryte jest zdjęciem Goto, który w ręku trzyma zdjęcie Jordańczyka. Męski głos mówi na nim, że "pozostały mu już tylko 24 godziny życia". Mężczyzna uważany za Goto mówi także o schwytanym przez IS w grudniu jordańskim pilocie. Twierdzi, że zostało mu "nawet mniej" niż doba życia.

- Powiedziano mi, że to moja ostatnia wiadomość - mówi na nagraniu mężczyzna uważany za Goto. - Powiedziano mi także, że jedyną barierą stojącą na przeszkodzie ku mojej wolności jest jordański rząd opóźniający wydanie Sajidy. (...) Czas ucieka coraz szybciej. Ja za nią. Co w tym tak trudnego do zrozumienia? (...) Ona za mnie, prosta wymiana - dodaje.

- Powiedzcie japońskiemu rządowi, by wywarł swoją całą polityczną presję na Jordanię. Każde kolejne opóźnienia powodowane przez jordański rząd będą czyniły go odpowiedzialnym za śmierć ich pilota, która poprzedzi moją. (...) Ruch należy do Jordańczyków - oznajmia mężczyzna.

Reuters - jak sam podaje - nie jest w stanie potwierdzić autentyczności nagrania, ale pisze, że głos zdaje się być podobny do tego, który nagrywał poprzednie komunikaty od IS.

IS: wypuścić kobietę więzioną w Jordanie

W niedzielę dżihadyści z Państwa Islamskiego zabili Haruna Yukawę - drugiego z Japończyków porwanych w Syrii. W nagraniu poinformował o tym Goto. Jednocześnie zaznaczył, że IS nie chce już okupu w wysokości 200 mln dolarów, którego zażądało wcześniej.

Tym razem chcą uwolnienia Irakijki więzionej od 9 lat w Jordanii, Sajidy al-Rishawi. Kobietę skazano na karę śmierci za terroryzm. Kara wykonana zostanie najprawdopodobniej w najbliższym czasie. Według niektórych źródeł, Rishawi jest siostrą samego "kalifa" Państwa Islamskiego.

Japonia: niezmiernie trudna sytuacja

Rzecznik rządu Japonii Yoshihide Suga oświadczył we wtorek po południu, że eksperci analizują nagranie zamieszczone kilkadziesiąt minut wcześniej przez islamistów.

Przyznał, że Japonia jest w "niezmiernie trudnej sytuacji". Dodał, że Tokio współpracuje w sprawie zakładników z Jordanią.

Pojmany jordański pilot

W najnowszym nagraniu IS mowa także o jordańskim pilocie, którego dżihadyści pojmali miesiąc temu. Pilotowany przez niego myśliwiec rozbił się w pobliżu "stolicy" Państwa Islamskiego, Rakki.

Dżihadyści umieścili krótko po katastrofie zdjęcia pojmanego pilota na jednym ze swoich profili społecznościowych. Los mężczyzny pozostawał nieznany.

Pilot został pojmany przez dżihadystów z Państwa IslamskiegoIS
Na jednym ze zdjęć pilot przeprowadzany jest przez wodęIS
Pilot w otoczeniu dżihadystów z ISIS

Autor: pk/kka / Źródło: tvn24.pl, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: IS

Tagi:
Raporty: