TVN24 | Świat

Ameryka Łacińska potrzebuje szczepionek. "To codzienna walka"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Kraje Ameryki Łacińskiej, gdzie sytuacja pandemiczna jest bardzo trudna, potrzebują szczepionek przeciwko koronawirusowi. Odsetek zaszczepionych dwoma dawkami preparatu w tej części świata wynosi zaledwie około 35 procent. Dane ogłosiła Carrissa Etienne, stojąca na czele Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia.

W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach zamieszkuje zaledwie 8 procent ludności świata, ale zarejestrowano tam aż 35 procent wszystkich zgonów spowodowanych przez koronawirusa. Odsetek podwójnie zaszczepionych wynosi około 35 proc. W krajach regionu jest dramatycznie mało szczepionek. Ogłaszając w środę te dane, Carrissa Etienne, która stoi na czele Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia, ponowiła apel do krajów, dysponujących nadliczbowymi szczepionkami, aby podzieliły się nimi z krajami tej części świata w celu ratowania życia jej mieszkańców.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- W najuboższych państwach regionu, takich jak Jamajka, Nikaragua i Haiti nie zdołano dotąd zaszczepić przeciwko koronawirusowi nawet dziesięciu procent ludności – powiedziała Etienne.

Wypowiadając się w ubiegłym tygodniu na zorganizowanej w trybie wirtualnym sesji Organizacji Państw Amerykańskich, Etienne przedstawiła katastrofalne skutki ekonomiczne i społeczne pandemii w Ameryce Łacińskiej i oceniła je jako "dwukrotnie bardziej dramatyczne", niż w innych częściach świata. - W naszym regionie, naznaczonym głębokimi nierównościami, liczba osób, które popadły w skrajną nędzę wynosi dziś 22 miliony – podkreśliła.

Minister zdrowia w lewicowym rządzie Peru, Hernandos Cavallos, tak opisał obraz życia przeciętnego mieszkańca kraju w czasach pandemii: - To codzienna walka o zdobycie szczepionki antykowidowej lub butli z tlenem dla chorego członka rodziny.

Mia Mottley, która stoi na czele rządu Barbadosu, analizując na konferencji sytuację gospodarczą i społeczną najuboższych państw regionu po 19 miesiącach pandemii, powiedziała, że "dziś to prawdziwy krajobraz po bitwie".

Tymczasem trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19 podawana jest w wielu państwach świata. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apelowała o wstrzymanie się z jej podawaniem z obawy o wyczerpanie się zapasów preparatów w sytuacji, w której wiele osób w biedniejszych krajach wciąż nie miało możliwości zaszczepienia się pierwsza dawką.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: