"To będzie operacja, jakiej Słowacja jeszcze nie przeżyła". Chcą przetestować wszystkich mieszkańców

TVN24 | Świat

Autor:
tas/b
Źródło:
PAP, Dennik N
TVN24Koronawirus na Słowacji

Słowacja przygotowuje się do przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa wszystkim mieszkańcom kraju. Wyjątkiem będą dzieci w wieku do 10 lat - poinformował premier Igor Matovicz. Bezpłatne testy rozpoczną się za tydzień. Na razie nie wiadomo, czy będą obowiązkowe.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Całą operację w liczącym blisko 5,4 miliona mieszkańców kraju ma przeprowadzić i zabezpieczyć wojsko, bez angażowania personelu medycznego pracującego w szpitalach przy chorych z COVID-19.

W przyszły weekend testy mają objąć trzy powiaty, w których sytuacja epidemiczna jest najtrudniejsza. Według premiera Igora Matovicza w ten sposób zostanie zweryfikowana technika testów, tworzenie miejsc odbioru próbek. W kolejny weekend testy przeprowadzone będą w pozostałych częściach kraju. Badania powinny później zostać powtórzone.

- To będzie operacja, jakiej Słowacja jeszcze nie przeżyła - oznajmił w sobotę Matovicz. Zapowiedział, że osoby z pozytywnym wynikiem będą musiały pozostać w domowej kwarantannie.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Słowacja walczy z pandemią Shutterstock

"Nadszedł czas, żeby wam o tym powiedzieć"

Premier powiedział dziennikarzom, że został zmuszony do przedstawienia planów dotyczących testów, zanim zostaną ustalone wszelkie szczegóły techniczne i prawne, ponieważ w internecie musi zostać opublikowana informacja o wynikach przetargów.

- Nadszedł czas, żeby wam o tym powiedzieć – oznajmił i podkreślił, że nad projektem pracuje od trzech tygodni w tajemnicy, z uwagi na bezpieczeństwo kraju, bardzo wąska grupa osób. Jak stwierdził szef rządu, istniały obawy, że po upublicznieniu informacji testy mogłyby zniknąć z rynku.

Ostatecznie zakupiono 13 milionów testów w cenie około 4 euro za sztukę. Badanie jest mniej dokładne niż testy PCR, ale zapewnia szybkie wyniki.

Matovicz zapowiedział, że o szczegółach przeprowadzenia testów będzie dyskutować rząd na nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę. Zwrócił uwagę, że w przypadku obowiązkowego testowania mieszkańców, będą potrzebne zmiany w prawie.

Premier Igor Matovicz postuluje, by testom poddawać także wszystkie osoby wjeżdżające na SłowacjęOLIVIER HOSLET/PAP/EPA

Podobnie do organizacji wyborów

Premier postuluje, by testom poddawać wszystkie osoby wjeżdżające na Słowację. Chciałby ponadto, aby operacja ogólnych testów przesiewowych przypominała organizację wyborów. Próbki pobierane byłyby w specjalnie przygotowanych lokalach poza szpitalami. W Słowacji podczas wyborów funkcjonuje około sześć tysięcy lokali wyborczych i podobnie ma być teraz. Organizatorzy muszą zadbać o zachowanie dystansu między badanymi.

"Plan Igora Matovicza, aby przetestować prawie całą Słowację, nie został sprawdzony przez żaden z krajów rozwiniętych i wiąże się z wieloma zagrożeniami. Eksperci liczą, że rząd pozna odpowiedzi na problematyczne pytania, kiedy premier już to zapowiedział" - podał portal Dennik N.

- Ogólnokrajowe testy znacznie zwiększą mobilność i narażą ludzi na kolejne ryzyko infekcji - ostrzegł słowacki matematyk Richard Kollar, cytowany przez Dennik N. Mówił, że wykrycie pozytywnych przypadków zakażenia i izolacja może cofnąć kraj w czasie, być może nawet o trzy tygodnie.

CZYTAJ: Słowacy wprowadzają kolejne ostre restrykcje w związku z epidemią

Na Słowacji odnotowano znaczny wzrost liczby potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. W mijającym tygodniu przekroczono granicę tysiąca zainfekowanych dziennie. W czwartek liczba przekroczyła dwa tysiące.

Ministerstwo Zdrowia podało w sobotę, że w piątek przybyło 1968 nowych przypadków przy przeprowadzonych prawie 12 tysiącach testów. Zarejestrowano sześć kolejnych zgonów, a od początku wybuchu pandemii zmarło 88 zakażonych osób. W szpitalach przebywa 614 pacjentów. Na oddziałach intensywnej terapii jest 20 osób, a z respiratorów korzysta 51 chorych.

Autor:tas/b

Źródło: PAP, Dennik N

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock