Brytyjczycy: długi COVID ma trzy odmiany

Autor:
kw/map
Źródło:
PAP, kcl.ac.uk
Minister zdrowia o polityce testowania
Minister zdrowia o polityce testowaniaTVN24
wideo 2/8
TVN24Minister zdrowia o polityce testowania

Naukowcy z King's College London (KCL) uważają, że tak zwany długi COVID, a więc utrzymujący się co najmniej przez kilka tygodni zespół powikłań po przebyciu infekcji koronawirusem SARS-CoV-2, dzieli się na trzy odmiany. Badacze podzielili je w zależności od objawów. Jak dodali, dzięki tej analizie znalezienie sposobów leczenia schorzenia może stać się łatwiejsze.

Tak zwany długi COVID występuje w trzech odmianach, z których każda wiąże się z innymi symptomami - uważają badacze z uczelni King's College London (KCL), których ustalenia opisuje brytyjski portal Sky News. Odkrycie to oznacza, że do leczenia każdego z rodzajów schorzenia konieczne jest indywidualne podejście.

Trzy różne odmiany

Długi COVID oznacza utrzymywanie się powikłań po początkowej infekcji koronawirusem dłużej niż cztery tygodnie, czasami przez wiele miesięcy.

Według ekspertów w przypadku pierwszego rodzaju długiego COVID-u doświadcza się objawów neurologicznych, w tym zmęczenia, mgły mózgowej i bólu głowy. Dotykają one tych, którzy zakazili się wirusem w czasie, gdy jego najbardziej rozpowszechnionymi wariantami były alfa i delta.

Druga grupa chorujących cierpi na problemy z oddychaniem, w tym ból w klatce piersiowej i duszności, co może wskazywać na uszkodzenie płuc. Objawy te były powszechne wśród zakażonych podczas pierwszej fali pandemii.

Ostatnia, trzecia grupa zmaga się z różnorodnymi objawami, w tym z kołataniem serca, bólem mięśni oraz zmianami skórnymi.

Może pomóc w leczeniu

Aby wyciągnąć wnioski dotyczące różnych rodzajów długiego COVID-u, naukowcy przebadali 1459 osób, które borykają się z objawami co najmniej 12 tygodni po zakażeniu.

- Zebrane dane wyraźnie pokazują, że zespół chorobowy następujący po przebyciu COVID-19 (...) występuje w kilku podtypach. Zrozumienie podstawowych przyczyn ich powstania może pomóc w znalezieniu strategii leczenia - powiedziała doktor Claire Stevens, główna autorka badań klinicznych z KCL.

Szacuje się, że w samej Wielkiej Brytanii na długi COVID cierpi około dwóch milionów osób - podał w czerwcu brytyjski państwowy urząd statystyczny ONS. Według danych zespół objawów po przebyciu COVID-19 najczęściej występuje wśród kobiet, osób w wieku od 35 do 69 lat, mieszkańców ubogich obszarów, pracowników systemu opieki społecznej, zdrowotnej lub edukacji, a także wśród osób, u których jednocześnie występują inne schorzenia bądź mają one niepełnosprawności.

Autor:kw/map

Źródło: PAP, kcl.ac.uk

Pozostałe wiadomości