Pierwsze wybory od 15 lat na terytorium Autonomii Palestyńskiej

TVN24 | Świat

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP

Prezydent Mahmud Abbas ogłosił w piątek, że w maju na terytorium Autonomii Palestyńskiej odbędą się wybory parlamentarne, pierwsze od 2006 roku, a w lipcu Palestyńczycy pójdą do urn, aby wybrać prezydenta, po raz pierwszy od 2005 roku. Decyzja ta cieszy się poparciem Hamasu.

"Prezydent Mahmud Abbas wydał dekret prezydencki, dotyczący przeprowadzenia wyborów parlamentarnych” - napisano w oświadczeniu, zacytowanym przez oficjalną agencję informacyjną Wafa. Sprecyzowano, że wybory parlamentarne odbędą się 22 maja, a wybory prezydenckie 31 lipca.

Ostatnie wybory prezydenckie w Autonomii Palestyńskiej odbyły się w styczniu 2005 roku. Rozpisano je po śmierci prezydenta Palestyny Jasera Arafata, który zmarł 11 listopada 2004. Wybory zostały zbojkotowane przez palestyńskie organizacje Hamas i Islamski Dżihad. Wygrał Abbas, który uzyskał 62,52 proc. poparcia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Poprzednie wybory parlamentarne zostały przeprowadzone w styczniu 2006 roku. 4 mln Palestyńczyków wybierało deputowanych do Rady Legislacyjnej, a zwycięstwo odniosły Hamas i Fatah, które zdobyły - odpowiednio - 44,45 i 41,43 proc. głosów.

Oświadczenie Abbasa z zadowoleniem przyjął rządzący Strefą Gazy Hamas. "W ostatnich miesiącach pracowaliśmy nad usunięciem wszystkich przeszkód, aby dziś mogły zapaść te decyzje" - napisano w oświadczeniu Hamasu.

Autor:asty/dap

Źródło: PAP