Świat

Palestyna formuje nowy rząd. Z udziałem Hamasu

Świat


W ciągu najbliższych dni zostanie ogłoszony skład nowego palestyńskiego "rządu porozumienia". Mają do niego wejść niezależne osobistości desygnowane przez Organizację Wyzwolenia Palestyny i islamski Hamas - oznajmił w niedzielę wysoki przedstawiciel tego ruchu.

Negocjacje mają się zakończyć w środę po spotkaniu, jakie wysoki przedstawiciel ruchu Fatah prezydenta Mahmuda Abbasa odbędzie w Gazie z przywódcami Hamasu - powiedział agencji AFP doradca premiera Strefy Gazy z ramienia Hamasu, Basem Naim.

Głosy Hamasu

Naim dodał, że skład rządu zostanie prawdopodobnie ogłoszony przez prezydenta Abbasa na początku przyszłego tygodnia. Nowy gabinet palestyński będzie musiał uzyskać wotum zaufania parlamentu palestyńskiego, w którym po wyborach z 2006 roku dominującą pozycję ma Hamas. OWP prezydenta Abbasa i Hamas podpisały 23 kwietnia nowe (kolejne) porozumienie o pojednaniu, aby położyć kres utrzymującemu się podziałowi i napięciu w stosunkach między radykalnym Hamasem a OWP.

Podział władzy

Kierowana przez Abbasa Autonomia Palestyńska sprawuje władzę wyłącznie na Zachodnim Brzegu Jordanu. Hamas przejął kontrolę nad Strefą Gazy w 2007 roku po krwawych walkach z umiarkowanym Fatahem.

Autor: msz//rzw / Źródło: PAP