Świat

Pałac Paca zbada litewski prokurator

Świat

Aktualizacja:
TVN24.plLitewska prokuratura zbada okoliczności sprzedaży polskiemu MSZ zabytkowego budynku

Prokuratura Generalna Litwy bada okoliczności sprzedaży polskiemu MSZ zabytkowego, XVII-wiecznego pałacu Paców. Do budynku ma się przenieść ambasada RP w Wilnie.

Z wnioskiem do prokuratury zwrócili się znani z antypolskich wypowiedzi przewodniczący Litewskiej Partii Centrum Romualdas Ozolas i przewodniczący Litewskiego Związku Narodowców Gintaras Songaila oraz członek państwowej komisji dziedzictwa Eugenijus Jovaisza.

- Budynek sprzedała Poczta Litewska, której akcjonariuszem jest litewski rząd. Nie wiemy jednak, czy akcjonariusze zaaprobowali tę transakcję - mówi Songaila. Niepokoi go przede wszystkim fakt, że pałac Paców jest ważnym historycznym i kulturalnym obiektem, a dostęp do niego, po przejęciu go przez ambasadę RP, będzie obecnie ograniczony.

- Jesteśmy absolutnie spokojni. Transakcja sprzedaży budynku została dokonana zgodnie ze wszystkimi wymogami - powiedziała Irina Sklepowicz, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Łączności Litwy. - Transakcja jest bardzo korzystna, a uzyskane pieniądze zostaną wykorzystane na rozwój Poczty Litewskiej - dodała rzeczniczka.

- Proces ustalania okoliczności sprzedaży budynku będzie długi, ale zanim nie ustali się, czy doszło do naruszeń, nie będzie żadnych decyzji - powiedziała rzeczniczka litewskiej Prokuratury Generalnej Vilma Żemaityte.

Zabytkowy budynek znajduje się w centrum wileńskiej starówki. Pałac Paców o powierzchni 2,5 tys. metrów kwadratowych, został miesiąc temu sprzedany stronie polskiej za 33 miliony litów (ponad 36 mln zł).

Przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej w Wilnie zapewniają stronę litewską, o tym że historyczne i architektoniczne walory pałacu zostaną zachowane. Wszystkie elementy zdobnicze, a także elewacja zewnętrzna nie zmienią się, a wszelkie adaptacje będą konsultowane z litewskim konserwatorem zabytków. Obecnie ekipa inżynierów przygotowuje techniczną adaptację budynku.

Pałac Paców został wzniesiony w pierwszej połowie XVII wieku. Do końca XVIII należał do rodziny Paców. Następnie nabył go wielki kanclerz litewski Aleksander Michał Sapieha. Po powstaniu listopadowym rosyjskie władze pałac skonfiskowały i przeznaczyły na siedzibę gubernatora. Od roku 1912 w pałacu znajdowała się rosyjska resursa szlachecka. Była tu też restauracja "Ruskij Mir". Po wojnie władze sowieckie budynek przekazały pracownikom łączności. Przed ostatnie 70 lat mieścił się tu Dom Kultury Łącznościowców.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl