Świat

Pakistańczycy "ostrzelali indyjskich żołnierzy". "Indie odpowiedzą"

Świat

Aktualizacja:
http://indianarmy.nic.inIndyjska armia stoi naprzeciwko pakistańskiej w Kaszmirze

W Kaszmirze w pobliżu tzw. linii kontroli, rozdzielającej między Indie a Pakistan ten sporny region, zginęło dwóch żołnierzy indyjskich. Armia indyjska oskarża żołnierzy pakistańskich o zaatakowanie jej żołnierzy.

Rzecznik dowództwa regionalnego indyjskich sił zbrojnych Rajesh K. Kalia oświadczył, że incydent oznacza "poważną eskalację" dotychczasowych naruszeń zawieszenia broni oraz "prób infiltracji" podejmowanych przez Pakistańczyków. Siły zbrojne Pakistanu zaprzeczyły komunikatowi armii indyjskiej, według którego żołnierze zginęli w niesprowokowanym ostrzale.

Według armii indyjskiej żołnierze pakistańscy przekroczyli granicę w pobliżu Mendhar, leżącego 220 km od zimowej stolicy Kaszmiru - Dżammu, wykorzystując gęstą mgłę. Gdy żołnierze indyjscy patrolowali okolice Mendhar, zauważyli "podejrzany ruch pół kilometra w głąb naszego terytorium. Nasi żołnierze wezwali ich, by się poddali, ale zostali ostrzelani" - relacjonował Rajesh K. Kalia. Według mediów indyjskich, które powołują się na źródła wojskowe, ciało jednego z żołnierzy zostało ciężko okaleczone. Do incydentu doszło dwa dni po starciu w rejonie linii kontroli, w którym, jak podała strona pakistańska, zginął jeden jej żołnierz, gdy indyjscy żołnierze przekroczyli linię kontroli i zaatakowali posterunek.

"Indie odpowiedzą"

- Indie odpowiedzą na zabicie we wtorek w Kaszmirze dwóch żołnierzy ich sił zbrojnych - zapowiedział szef MSZ Salman Khurshid. - Powinniśmy coś zrobić i uczynimy to, ale po wnikliwym zbadaniu wszystkich szczegółów i uzgodnieniu z Ministerstwem Obrony - powiedział Khurshid. Jego zdaniem atak na żołnierzy był "absolutnie nie do zaakceptowania, ohydny i wyjątkowo bezmyślny".

Jednocześnie minister przyznał, że trzeba znaleźć sposób na to, by dialog "nie został zahamowany lub zrujnowany". Zabicie żołnierzy "wydaje się jawną próbą zaszkodzenia dialogowi" - uznał szef indyjskiej dyplomacji. Rzecznik dowództwa regionalnego indyjskich sił zbrojnych Rajesh K. Kalia oświadczył, że incydent oznacza "poważną eskalację" dotychczasowych naruszeń zawieszenia broni oraz "prób infiltracji" podejmowanych przez Pakistańczyków.

Niespokojny Kaszmir W Kaszmirze od 2003 roku trwa zawieszenie broni między Indiami a Pakistanem Chociaż relacje pakistańsko-indyjskie powoli poprawiają się w ostatnich latach, to wzdłuż linii kontroli wciąż dochodzi do wymiany ognia i niewielkich potyczek. Według danych podawanych przez Indie w 2012 roku w 75 tego rodzaju incydentach zginęło ośmiu indyjskich żołnierzy. Spór o Kaszmir trwa między Indiami i Pakistanem od 1947 roku. Od tego roku doszło do trzech wojen pomiędzy obydwoma krajami. Indie zarządzają południową częścią Kaszmiru, a Pakistan północną. Konflikt o Kaszmir przyciąga uwagę, ponieważ oba kraje - i Indie, i Pakistan - posiadają broń jądrową.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: http://indianarmy.nic.in