Świat

Jest chora na raka. Chce ubiegać się o mandat po mężu

Świat

Wikipedia / domena publicznaNawaz Sharif odszedł ze stanowiska szefa rządu pod koniec lipca. Na nagraniu: nowy premier powołał rząd

Żona byłego premiera Pakistanu Nawaza Sharifa, Kulsoom Nawaz Sharif, będzie kandydowała w wyborach uzupełniających do parlamentu. Wystartuje w wyborach, choć zdiagnozowano u niej nowotwór gardła - podała agencja Associated Press, cytując minister do spraw informacji Marriyum Aurangzeb.

Według słów Marriyum Aurangzeb żona byłego premiera przebywa w szpitalu w Londynie, ale zamierza wrócić do Pakistanu na wybory w przyszłym miesiącu. Minister nazwała Kulsoom Nawaz Sharif, u której wykryto nowotwór we wczesnym stadium, "odważną kobietą".

Wcześniej w sierpniu rządząca partia Sharifa, Pakistańska Liga Muzułmańska Nawaz (PML-N), poinformowała, że żona byłego premiera weźmie udział w wyborach i będzie ubiegała się o mandat wakujący po jej mężu.

Premier pozbawiony funkcji

Nawaz Sharif odszedł ze stanowiska szefa rządu pod koniec lipca, gdy został pozbawiony funkcji publicznych przez Sąd Najwyższy. Musiał również zrzec się mandatu posła.

Sąd podjął taką decyzję w wyniku związanego z Panama Papers śledztwa w sprawie zarzutów korupcyjnych dotyczących premiera i jego rodziny. Sąd uznał, że Nawaz Sharif nie jest już "prawdomówny ani uczciwy" i nakazał wszczęcie śledztwa karnego w jego sprawie. Premierowi zarzucano, że nie potrafił wytłumaczyć źródeł pochodzenia pieniędzy lokowanych w działających w rajach podatkowych firmach, które należą do jego dzieci.

Na stanowisku szefa rządu Sharifa tymczasowo zastąpił jego sojusznik, były minister do spraw ropy Shahid Khaqan Abbasi. Ma on piastować urząd do czasu przejęcia władzy przez młodszego brata Sharifa, Shahbaza.

Kulsoom Nawaz Sharif otrzyma mandat wakujący po jej mężu | Wikipedia / domena publiczna

Autor: tas/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia / domena publiczna