TVN24 | Świat

Już 14 ofiar śmiertelnych wycieku toksycznego gazu. "Co za bałagan"

TVN24 | Świat

Autor:
rzw
Źródło:
PAP

Do 14 wzrosła liczba osób, które otruły się gazem w portowych dzielnicach Karaczi - poinformowały w środę władze. Wyciek, do którego doszło pod koniec ubiegłego tygodnia, nastąpił prawdopodobnie ze statku przewożącego amerykańską soję. Badania nie wskazały dotąd jednoznacznie, o jaki gaz chodzi.

Początkowo mówiono o pięciu ofiarach śmiertelnych i dziesiątkach ludzi w szpitalach.

Pierwsi mieszkańcy dzielnic portowych zaczęli zgłaszać się do szpitali w niedzielę, skarżąc się na problemy z oddychaniem i łzawienie oczu, a także drapanie w gardle i pieczenie w nosie.

"Czy oni celowo ukrywają prawdę?"

Sytuacja uspokoiła się na krótko w poniedziałek, lecz pacjenci zaczęli znów przybywać do szpitali we wtorek. Tylko w nocy z wtorku na środę w placówkach służby zdrowia znalazło się ok. 90 osób z oznakami zatrucia. Łącznie w szpitalach Karaczi przebadano 400 osób.

Kilkuset mieszkańców dzielnicy Keamari w ramach protestu wyszło na ulice i zablokowało ruch uliczny. "Rząd w telewizji obiecał nam ewakuację, ale nikt nas jeszcze nie odwiedził" - skarżył się pakistańskiemu dziennikowi "Dawn" jeden z mieszkańców, Jamal Khan. "Co za bałagan. Powinniśmy się wstydzić, że w tych czasach nie możemy znaleźć dokładnej przyczyny zatrucia gazem. Czy oni celowo ukrywają prawdę?” - pytał.

"Podejrzany" pył sojowy

Władze wciąż nie wiedzą, jakim gazem zatruli się mieszkańcy ani nie znają dokładnego miejsca wycieku. Naukowcy z Uniwersytetu w Karaczi podejrzewają tzw. pył sojowy, uwalniany ze statku przewożącego amerykańską soję, jednak prywatne laboratorium badające sprawę nie udzieliło dotąd jednoznacznej odpowiedzi. "Badanie powietrza przeprowadzone przez prywatne laboratorium wykazało wysokie zanieczyszczenie powietrza, ale ilość dwóch szkodliwych gazów (siarkowodoru i tlenku azotu - red.) nie przekroczyła poziomu, który byłby groźny dla życia ludzkiego" - powiedział anonimowy informator, na którego powołuje się "Dawn". Władze miasta zamknęły okoliczne szkoły i skierowały statek do pobliskiego portu imienia Muhammada ibn al-Kasima.

Google Maps

Autor:rzw

Źródło: PAP