Świat

Strzelanina w luksusowym hotelu. Do akcji wkroczyli komandosi

Świat

Aktualizacja:

Uzbrojeni napastnicy, którzy wdarli się w sobotę do pięciogwiazdkowego hotelu w portowym Gwadarze w pakistańskiej prowincji Beludżystan, zostali zabitych. Przedtem zastrzelili ochroniarza. Atak przeprowadziła Armia Wyzwolenia Beludżystanu (BLA).

Hotel w Gwadarze zaatakowało czterech terrorystów. Wchodząc w sobotę do budynku, zabili jednego ze strażników, który próbował ich powstrzymać - podały pakistańskie wojskowe służby prasowe. Jak pisze Reuters, napastnicy zdołali dostać się na pierwsze piętro.

Siły bezpieczeństwa otoczyły terrorystów na klatce schodowej hotelu. Do operacji włączono komandosów morskich i żołnierzy. Napastników po kilku godzinach zastrzelono - podały siły bezpieczeństwa.

Według lokalnych władz wszystkich gości z hotelu Pearl Continental, liczącego 114 pokoi, bezpiecznie ewakuowano, a przylegający teren otoczono kordonem policyjnym.

"Atak na zagranicznych inwestorów"

W oświadczeniu przesłanym e-mailem do telewizji Al-Dżazira rzecznik BLA Jihand Baloch powiedział, że bojownicy tego ugrupowania "przeprowadzili atak na chińskich i innych zagranicznych inwestorów mieszkających w hotelu". W luksusowym hotelu Pearl Continental zwykle zatrzymuje się wielu cudzoziemców, w tym właśnie inwestorów.

BLA stała za listopadowym atakiem na konsulat Chin w Karaczi; ugrupowanie przekazało wtedy, że zaatakowało ambasadę, ponieważ Chiny eksploatują pakistańskie zasoby.

Chińskie inwestycje w niespokojnym regionie

Chiny zainwestowały 60 mld dolarów w Chińsko-Pakistański Korytarz Gospodarczy (CPEC) w ramach inicjatywy "Pasa i Szlaku". W Gwadarze w ramach tego projektu ma powstać strategiczny port głębinowy, który zapewni chińskim towarom bezpośredni dostęp do Morza Arabskiego.

W ostatnich dniach w Beludżystanie odnotowano wzrost przemocy i aktywności separatystycznych ugrupowań, napadających na siły bezpieczeństwa i cywilów.

W czwartek zginęło co najmniej pięciu ludzi, kiedy bojownicy BLA zaatakowali kopalnię węgla w okręgu Harnai.

BLA i kilka innych zbrojnych ugrupowań od ponad 10 lat walczy o niezależność dla etnicznych Beludży. Twierdzą, że władze Pakistanu zaniedbują prowincję, w której prowadzą eksploatację bogactw mineralnych. Beludżystan jest największą, ale najsłabiej zaludnioną prowincją kraju. Oprócz BLA działają w tam także pakistańscy talibowie z Tehrik-i Taliban Pakistan

Miasto Gwadar leży w prowincji Beludżystan

Autor: momo//rzw,adso / Źródło: PAP, Reuters