Świat

Skazani za atak na Malalę. 25 lat więzienia dla każdego z 10 oskarżonych

Świat

House of RetouchingMalala zasłynęła jako bojowniczka o prawa kobiet

Trybunał antyterrorystyczny w Pakistanie skazał na kary 25 lat więzienia dziesięć osób zamieszanych w atak w 2012 roku na Malalę Yousafzai - nastolatkę, która w internecie domagała się, wbrew talibom, prawa kobiet do edukacji.

- Sędzia Mohammad Amin Kundi skazał na 25 lat pozbawienia wolności każdego z 10 oskarżonych, należących do talibów - poinformował przedstawiciel sądu.

To pierwsze wyroki skazujące w sprawie ataku na nastolatkę. Proszący o anonimowość przedstawiciel pakistańskich sił bezpieczeństwa powiedział, że wśród 10 skazanych nie ma żadnego z kilku mężczyzn, którzy bezpośrednio dokonali ataku, choć "z pewnością skazani odegrali pewną rolę w planowaniu i przeprowadzeniu zamachu". Zdaniem policji zamachowiec, który strzelił do Malali, zbiegł do sąsiedniego Afganistanu. Kilka innych osób, w tym przywódca pakistańskich talibów mułła Fazlullah, jest wciąż poszukiwanych.

Historia Malali

Malala w wieku 11 lat zaczęła pod pseudonimem prowadzić bloga, w którym opowiadała się za prawem kobiet do edukacji, wolności i decydowania o własnym losie.

9 października 2012 roku 15-letnia wówczas dziewczyna została zaatakowana przez talibów w drodze powrotnej ze szkoły w dolinie Swat na pograniczu afgańsko-pakistańskim. Przeżyła postrzały w głowę i szyję, a po intensywnym leczeniu i rehabilitacji w Anglii kontynuuje tam edukację. Malala nie może wrócić do ojczyzny, bo talibowie oskarżają ją o propagowanie zachodniego stylu życia i "nieprzyzwoite" zachowanie; grożą śmiercią zarówno dziewczynie jak i jej bliskim. Za niezłomną postawę młodą Pakistankę nagrodził m.in. Uniwersytet Harvarda, a Parlament Europejski przyznał jej Nagrodę Sacharowa za zasługi w walce o prawa człowieka. W 2014 roku Malala jako najmłodsza osoba w historii otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

10.12.2014 | Laureaci Pokojowego Nobla odebrali nagrody
10.12.2014 | Laureaci Pokojowego Nobla odebrali nagrodyFakty TVN

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: House of Retouching