Świat

Rząd w Pakistanie zapowiada egzekucje 500 terrorystów

Świat


Około 500 skazanych za terroryzm zamierzają powiesić w nadchodzących tygodniach władze Pakistanu. Rząd przerwał w ubiegłym tygodniu moratorium na wykonywanie kary śmierci w odpowiedzi na atak talibów na szkołę, w którym zginęło ponad 140 osób, w większości dzieci.

- Egzekucje w najbliższych tygodniach zostały zatwierdzone. Na pierwszym etapie powieszonych zostanie ok. 500 (skazanych) - oświadczył rzecznik pakistańskiego premiera Nawaza Sharifa. Wykonanie 500 egzekucji zajmie według niego od dwóch do trzech tygodni.

Od piątku wyrok kary śmierci, w Pakistanie dokonywanej przez powieszenie, wykonano na sześciu terrorystach. Zostali skazani za atak na kwaterę główną wojska w 2009 r. lub za próbę zamachu na byłego przywódcę kraju Perveza Musharrafa w 2003 r. - pisze dpa.

Groźby odwetu

W weekend powiązany z Al-Kaidą ruch Tahreek-e-Taliban Pakistan (TTP) zagroził odwetem, jeśli egzekucje będą kontynuowane. Według szefa pakistańskiego MSW Chaudhry'ego Nisara Alego Khana z danych wywiadu wynika, że talibowie planują kolejne akty terroru w Peszawarze.

Krwawy atak na szkołę

We wtorek talibskie komando zaatakowało prowadzoną przez pakistańską armię szkołę dla dzieci wojskowych w Peszawarze. W ataku, uznawanym za najkrwawszy w historii kraju, zginęło 141 osób, w tym ponad 130 dzieci. Talibowie oświadczyli, że to zemsta za prowadzoną przeciwko nim ofensywę rządową w Północnym Waziristanie.

Dzień później rząd poinformował o zniesieniu moratorium na karę śmierci, obowiązującego od 2008 r., w przypadkach osób skazanych za terroryzm.

Częste wyroki

W Pakistanie wyroki śmierci zapadają stosunkowo często. Według Amnesty International w pakistańskich więzieniach przebywa ok. 8 tys. skazanych na śmierć. Obrońcy praw człowieka zwracają uwagę, że część z nich odpowiadała przed sądami antyterrorystycznymi, uważanymi za bardziej wydolne, mimo że popełnione przez tych ludzi przestępstwa nie były bezpośrednio powiązane z terroryzmem.

Bestialski atak talibów
Bestialski atak talibówtvn24
wideo 2/2

Autor: asz/ja/kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: