Świat

Pakistan przywraca wykonywanie kary śmierci

Świat


Pakistan całkowicie zniósł we wtorek moratorium na karę śmierci, obowiązujące od 2008 roku - poinformował wysoki przedstawiciel pakistańskiego MSW. Zniesienie moratorium skrytykowali działacze praw człowieka.

Po napadzie talibów na szkołę w Peszawarze, gdzie w połowie grudnia zginęły 153 osoby, władze częściowo zniosły moratorium, pozwalając na egzekucje jedynie w przypadkach terroryzmu. W innych sprawach nadal obowiązywało moratorium. Organizacje obrony praw człowieka, ONZ i Unia Europejska skrytykowały to częściowe zniesienie moratorium i szybkie przeprowadzenie egzekucji. Mimo tych protestów "rząd zniósł moratorium na wykonywanie kary głównej" - powiedział agencji AFP przedstawiciel pakistańskiego MSW. - MSW nakazało władzom prowincji przeprowadzenie egzekucji wszystkich więźniów skazanych na karę śmierci, których podania o ułaskawienie zostały odrzucone - dodał. Informację tę potwierdziło drugie źródło rządowe. - Łatwość, z jaką rząd wycofał się ze swoich zobowiązań dwa miesiące temu, jest szokująca - powiedziała Sarah Belal, prawniczka z organizacji pozarządowej Projekt Sprawiedliwości w Pakistanie (JPP), występującej w obronie licznych skazanych na karę główną.

Nawet 8 tys. skazanych

Według Amnesty International na wykonanie kary śmierci oczekuje w 200-milionowym Pakistanie prawie 8 tys. skazanych. W biurze prezydenta Mamnoona Hussaina na odpowiedź czeka ponad 500 wniosków o ułaskawienie, a 19 już zostało według JPP odrzuconych.

Utrzymanie moratorium uważano za jeden z kluczowych warunków, które umożliwiły Pakistanowi uzyskanie ponad rok temu preferencji taryfowych w eksporcie wielu różnych dóbr, w tym tkanin, do UE będącej jego głównym partnerem gospodarczym. W zeszłym roku sprzedaż tekstyliów, głównie do Europy, oszacowano na około 10 mld euro. Tekstylia stanowią ponad połowę pakistańskiego eksportu.

Autor: kg//gak / Źródło: PAP