Świat

Pakistan przetestował rakietę. Do Indii doleci

Świat


Pakistan przeprowadził udany test unowocześnionej rakiety średniego zasięgu, która może przenosić głowice nuklearne - poinformował przedstawiciel armii pakistańskiej. To odpowiedź na próbę wykonaną przed tygodniem przez sąsiednie Indie.

Wystrzelony pocisk balistyczny Hatf-IV Shaheen 1A to wersja rakiety Shaheen 1 o zwiększonym zasięgu. Może ona przenosić zarówno głowice nuklearne jak i konwencjonalne - poinformowały władze wojskowe w oświadczeniu.

Gdzie doleci?

Komunikat nie podaje zasięgu ulepszonej rakiety ani daty zakończonego powodzeniem startu. Według ekspertów wojskowych zasięg nowej rakiety to ok. 2500-3000 km. Pocisk wystrzelony z nie określonego w komunikacie miejsca na terenie kraju spadł po kilku minutach do Oceanu Indyjskiego.

Wystrzelenie Shaheen 1A nastąpiło kilka dni po oświadczeniu Indii o udanym starcie rakiety dalekiego zasięgu Agni-V, która może przenosić pocisk nuklearny na odległość do 5000 km. Relację z tamtej próby rakietowej przekazywała indyjska telewizja.

Pakistan i Indie łączą napięte stosunki. Indie oskarżają swego sąsiada o sponsorowanie ruchów terrorystycznych i separatystycznych w obszarach granicznych. Od czasu uzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii w 1947 r. Indie i Pakistan stoczyły ze sobą trzy wojny.

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl