Świat

Atak w chrześcijańskiej dzielnicy. "Napastnicy nie żyją"

Świat


Grupa terrorystów zaatakowała rano chrześcijańskie osiedle w pobliżu Peszawaru, na północnym zachodzie Pakistanu. W wyniku strzelaniny zginęło czterech napastników i żołnierz - poinformowały źródła wojskowe.

Do ataku doszło w dzielnicy chrześcijańskiej Peszawaru ok. godz. 6 rano. Napastnicy ostrzelali służby bezpieczeństwa - podaje dziennik "Dawn".

Wszyscy atakujący mieli być wyposażeni w pasy z materiałami wybuchowymi.

Według przedstawiciela lokalnej policji na teren chrześcijańskiego osiedla przedostało się czterech terrorystów, którzy zamierzali przeprowadzić zamach samobójczy. Najprawdopodobniej próbowali zaatakować posterunek.

Służby "natychmiast zareagowały" i wszyscy czterej napastnicy zostali zabici - napisał na Twitterze rzecznik pakistańskiej armii generał Asim Bajwa.

Dodał, że szybka odpowiedź ze strony cywilnych strażników i sił bezpieczeństwa zapobiegła większej liczbie ofiar śmiertelnych.

"Dawn" pisze, że dwaj zamachowcy się wysadzili, a dwaj zostali zabici przez służby bezpieczeństwa.

Ranni zostali dwaj żołnierze, policjant i dwaj przedstawiciele cywilnej ochrony.

Przyznali się talibowie

Do przeprowadzenia ataku przyznała się frakcja pakistańskich talibów, organizacja o nazwie Jamaat-ur-Ahrar.

Rzecznik Ehsanullah Ehsan oznajmił, że w ataku na osiedle w plemiennym regionie prowincji Chajber Pachtunchwa, przy granicy z Afganistanem, było "kilka ofiar śmiertelnych"

Peszawar w PakistanieGoogle Maps

Drugi atak

W piątek w Pakistanie doszło do jeszcze innego ataku. Co najmniej 12 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych, gdy przed budynkiem sądu w mieście Mardan na północnym-zachodzie napastnik najpierw rzucał w tłum granaty, po czym zdetonował przytwierdzone do ciała ładunki wybuchowe. Wśród zabitych są prawnicy, funkcjonariusze policji, a także cywile. Wielu rannych jest w stanie krytycznym. Adwokaci i sędziowie w Pakistanie są regularnie celem dla ugrupowań zbrojnych. Dotychczas nikt nie wziął na siebie odpowiedzialności za piątkowy zamach.

Autor: pk\mtom / Źródło: Reuters, Dawn, PAP