TVN24 | Świat

Nastolatki ofiarami "zabójstwa honorowego". Mężczyzna z nagrania aresztowany

TVN24 | Świat

Autor:
asty/ks
Źródło:
BBC

Aresztowano mężczyznę odpowiedzialnego za opublikowanie w sieci nagrania, na którym całuje dwie nastolatki – poinformowała pakistańska policja. 16-latka i 18-latka w wyniku tego zdarzenia stały się ofiarami tak zwanego "zabójstwa honorowego". Poszukiwana jest trzecia kobieta z nagrania.

W wiosce Shaam Plain Garyom w prowincji Chajber Pasztunchwa na północy Pakistanu doszło do zabójstwa 16-latki i 18-latki. Kilka tygodni przed ich śmiercią w internecie znalazło się 52-sekundowe nagranie, ukazujące trzy Pakistanki, w tym dwie zamordowane nastolatki, w towarzystwie młodego mężczyzny.  Według miejscowych służb kobiety zginęły w wyniku tak zwanego "zabójstwa honorowego". We wtorek pakistańska policja poinformowała o aresztowaniu 28-letniego Umara Ayaza. - Został oskarżony o wykonanie nagrania, na którym całuje dwie nastolatki  – poinformowały pakistańskie służby.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Trzecia kobieta poszukiwana

Policja informuje, że aresztowała także mężczyznę, z którego telefonu dokonano nagrania. – Został oskarżony o przekazanie nagrania - informuje policja. Wcześniej aresztowano ojca jednej z nastolatek i trzech innych członków jej rodziny za brak zgłoszenia zabójstwa i ukrywanie dowodów. Wciąż poszukiwana jest osoba podejrzewana o dokonanie morderstwa.

Służby ustaliły, że wideo z nastolatkami zostało nagrane w zeszłym roku, ale w mediach społecznościowych pojawiło się kilka tygodni temu. Zdaniem służb, trzecia nagrana kobieta, która nie całowała się z 28-latkiem, jest żoną domniemanego mordercy – ona również jest poszukiwana, a policja twierdzi, że jej życie i zdrowie również jest zagrożone.

Ofiary własnych rodzin

Zabójstwo honorowe to morderstwo popełnione przez krewnych, motywowane chęcią "zmycia hańby" spowodowanej uznawanym za niewłaściwe zachowaniem członka rodziny. Ofiarami bywają w większości młode kobiety, a zabójstw "w obronie honoru" zazwyczaj dokonują mężczyźni - ojcowie, bracia, wujowie, kuzyni.

Według Human Rights Watch ofiarami takich zbrodni są najczęściej kobiety lub dziewczęta, które odmawiają zawarcia małżeństwa z osobą wyznaczoną przez rodzinę, a także te, które padły ofiarą napaści seksualnej lub gwałtu, bądź utrzymywały pozamałżeńskie stosunki seksualne. Każdego roku w Pakistanie ma dochodzić nawet do tysiąca takich zabójstw.

Organizacja zwraca również uwagę, że do "zabójstw honorowych" dochodzi niejednokrotnie z powodu ubioru uznanego za nieodpowiedni lub zachowania postrzeganego jako przejaw nieposłuszeństwa.

Autor:asty/ks

Źródło: BBC