Świat

Pakistan: Musharraf cywilnym prezydentem?

Świat


Prezydent Pakistanu zrezygnuje z dowództwa nad armią tuż po wyborach prezydenckich - zapowiedział sekretarz generalny rządzącej Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej.

- Mamy nadzieję, że po powtórnym wyborze w przyszłym miesiącu, z woli Boga, generał Muszarraf zostanie zaprzysiężony jako cywilny prezydent przed 15 listopada - powiedział Mushahid Hussain Sayed z Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej (PML).

- Nie mam wątpliwości, że prezydent podtrzyma swoje zdanie i... wyraził się jasno na ten temat - dodał. Nie wiadomo jeszcze, czy ma to związek z powrotem do ojczyzny byłej premier Pakistanu, Benazir Bhutto. Bhutto zapowiedziała swój powrót na 18 października i podobno trwają intensywne pertraktacje między nią a Muszarrafem w kwestii podziału władzy.

W zeszłym tygodniu do Pakistanu próbował powrócić kolejny ex-premier: Nawaz Sharif. Jednak kilka godzin po lądowaniu w Islamabadzie został deportowany do Arabii Saudyjskiej. Te wydarzenia mogły mieć decydujący wpływ na decyzję generała.

Obecna kadencja Perveza Muszarrafa mija 15 listopada. Znajduje się on u władzy od bezkrwawego przewrotu, do którego doszło osiem lat temu. Urząd prezydencki sprawuje od 2001 roku.

Źródło: Reuters, TVN24