Świat

Pakistan ma drona z pociskami naprowadzanymi laserowo

Świat

Reuters TVPakistan ma drony, które pozwolą armii tego kraju uniezależnić się od USA?

Pakistan w piątek przeprowadził pomyślnie próby własnego drona z pociskami naprowadzanymi laserowo - poinformowało wojsko. Daje to armii nowe narzędzie walki z talibami i innymi dżihadystami w regionach na granicy z Afganistanem, gdzie panuje bezprawie.

Pakistan, jak pisze Reuters, od dawna próbował wejść w posiadanie własnych uzbrojonych dronów jako alternatywy dla amerykańskich, które latały w pakistańskiej przestrzeni powietrznej, by razić bojowników Al-Kaidy, Talibanu i innych wzdłuż granicy z Afganistanem.

"Burraq" trafił w cel

Na wideo pokazano w piątek jak dron "Burraq" startuje i odpala pocisk, który trafia w szałas ustawiony jako cel.

Pokazano też jak szef pakistańskiego sztabu generalnego generał Raheel Sharif ogląda test z innymi oficerami i inżynierami, którzy biją brawo i wznoszą okrzyki "Bóg jest wielki" w chwili, gdy cel został zniszczony.

Pakistan często publicznie krytykował ataki amerykańskich dronów jako naruszające suwerenność ziemi pakistańskiej. Naloty dronów na cele islamistów na terenach plemiennych na pakistańsko-afgańskiej granicy wstrzymano w pierwszym półroczu r. 2014 ze względu na toczące się rozmowy pokojowe między pakistańskimi talibami a rządem centralnym w Islamabadzie. Wznowiono je tuż przed ponownym podjęciem przez Pakistan w czerwcu ofensywy przeciwko talibom.

W listopadzie roku 2013 pakistańska armia powiadomiła o dwóch opracowanych w kraju dronach o nazwie "Burraq" i "Shahpar".

Autor: adso/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters TV