TVN24 | Świat

"Podczas lądowania pilot dwukrotnie zignorował instrukcje kontrolera lotów". Zginęło 97 osób

TVN24 | Świat

Autor:
asty/dap
Źródło:
Reuters

Przedstawiciele pakistańskich władz lotniczych poinformowali w środę linie Pakistan International Airlines, że pilot pasażerskiego samolotu, który rozbił się w dzielnicy mieszkalnej w Karaczi, zignorował instrukcje z wieży kontroli lotów podczas podchodzenia do lądowania – przekazał rzecznik firmy.

Pakistański Airbus A320 rozbił się 22 maja podczas próby lądowania na lotnisku w Karaczi. Przed próbą drugiego podejścia do lądowania pilot zgłosił utratę dwóch silników. W wyniku katastrofy zginęło 97 osób, a dwie zostały ranne. Zginęła co najmniej jedna osoba znajdująca się na ziemi.

Wcześniej minister lotnictwa cywilnego Ghulam Sarwar Khan powiedział dziennikarzom, że silniki samolotu zetknęły się z ziemią trzykrotnie podczas pierwszej próby lądowania. Reuters informuje, że w liście przesłanym do linii lotniczej PIA przedstawiciel pakistańskich władz poinformował, że "pilot podczas lądowania dwukrotnie zignorował instrukcje kontrolera lotów, by odstąpił od procedury lądowania".

W momencie, kiedy samolot zbliżał się do lotniska, jego prędkość względem powierzchni ziemi była zbyt duża. Pilot przy pierwszej próbie poderwał samolot i podjął próbę drugiego lądowania, ale rozbił się niespełna dwa kilometry od lotniska. Generalny menadżer linii lotniczej Abdullah Hafeez Khan potwierdził Reuterowi otrzymanie pisma od pakistańskich władz, ale odmówił przekazania informacji, jakiej treści było pismo.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Katastrofa samolotu w Pakistanie

Przyczyny katastrofy wyjaśnia powołana przez rząd komisja. Wstępny raport komisji - jak podały media w Islamabadzie - ma być niezwłocznie przekazany władzom, szczegółowy natomiast - w ciągu miesiąca. Z wcześniejszych ustaleń wynikało, że przyczyną katastrofy były najprawdopodobniej problemy techniczne maszyny.

Według świadków, gdy samolot krążył nad miastem, próbując podejść do lądowania, z jednego z silników wydobywał się ogień. Brany pod uwagę jest też niemal od początku problem z opuszczaniem podwozia maszyny.

Pakistan International Airlines, do których należał Airbus A320-214, podały, że samolot był eksploatowany od 2014 roku, a przegląd techniczny przeszedł w listopadzie zeszłego roku. Wcześniej, od 2004 roku, używany był przez linie China Eastern.

Na pokładzie maszyny znajdowało się 91 pasażerów i ośmiu członków załogi. Według pakistańskiego dziennika "The Express Tribune", na liście pasażerów było 31 kobiet i dziewięcioro dzieci. Wśród ofiar śmiertelnych jest znana pakistańska modelka Zara Abid, dziennikarz stacji telewizyjnej 24 News Ansar Naqvi oraz urzędnik pakistańskiej administracji.

Autor:asty/dap

Źródło: Reuters