Świat

Pomógł zlokalizować bin Ladena. Jego dzieci mają kłopoty w Pakistanie

Świat

Reuters ArchiveNiszczenie domu Osamy bin Ladena. Lider al-Kaidy zginął w 2011 roku

Władze Pakistanu odmówiły wydania dowodów tożsamości dzieciom Shakila Afridiego, doktora, który pomógł CIA zlokalizować Osamę bin Ladena. W ten sposób uniemożliwiono jego dzieciom pójście do szkoły - poinformował w piątek prawnik Afridiego przebywającego w pakistańskim więzieniu.

Afridi został skazany, ponieważ przeprowadzona przez niego fałszywa kampania szczepień miała pomóc agentom amerykańskiego wywiadu namierzyć bin Ladena w Abottabadzie. Tam w maju 2011 roku szef Al-Kaidy został zabity przez siły specjalne USA, a operację tę władze w Islamabadzie uznały za naruszenie suwerenności Pakistanu.

Dzieci nie pójdą na studia?

Jak w piątek poinformował Kamar Nadim, adwokat Shakila Afridiego, 19-letnia córka i 21-letni syn doktora potrzebowali dowodów tożsamości, aby starać się o przyjęcie do szkół wyższych. Władze miały jednak odmówić im wydania dokumentów.

Adwokat zasugerował, że ma to związek z zakazem opuszczania kraju przez ich ojca przebywającego w więzieniu, co może oznaczać, że jego dzieci mogły starać się o wyjazd zagranicę.

Jak podkreślił Nadim, listy wysyłane przez Shakila Afridiego w tej sprawie do władz nie doczekały się odpowiedzi. - Otrzymanie dowodu tożsamości jest podstawowym prawem każdego obywatela i skoro NADRA (instytucja odpowiedzialna za ich wydawanie - red.) i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odmawiają wydania ich, będziemy domagać się sprawiedliwości w Sądzie Najwyższym w Peszawarze - dodał adwokat.

Pakistan says it is willing to discuss freedom for Shakil Afridi - Tareq Fatemi quoted by VOA Urdu as saying Pak wants to resolve this pic.twitter.com/8NNh3k80fh— omar r quraishi (@omar_quraishi) 16 grudnia 2016

Trump: uwolniłbym go w 2 minuty

Afridiego, który - wypełniając swoją rolę w misji zlokalizowania bin Ladena - pobrał w 2011 r. próbki DNA od czterech żon bin Ladena oraz jego dzieci, zatrzymano kilka dni po zabiciu bin Ladena.

Następnie został on oskarżony o zdradę stanu, a w 2012 r. skazany przez sąd plemienny za powiązania z nielegalną grupą bojowników islamskich na 33 lata pozbawienia wolności.

Wyrok ten został unieważniony rok później, lecz wówczas władze Pakistanu oskarżyły go o spowodowanie śmierci pacjenta, do której miało dojść osiem lat wcześniej.

Jak przypomina agencja Reutera, w maju 2016 roku MSZ Pakistanu skrytykowało słowa Donalda Trumpa, który w czasie kampanii wyborczej stwierdził, że mógłby uwolnić Afridiego "w dwie minuty". Po zaprzysiężeniu Trumpa na urząd prezydenta USA pakistański minister sprawiedliwości wezwał, by doktor nie był uwalniany bez względu na presję Waszyngtonu.

Miejsce pobytu żony i trójki dzieci Shakila Afridiego, ze względów bezpieczeństwa, pozostaje nieznane.

Autor: mm/adso / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 3.0 Wikipedia | Hamid Mir