Świat

Były premier oskarżony w kolejnej sprawie korupcyjnej

Świat

pmo.gov.pkDzień wcześniej sąd postawił Sharifowi zarzuty w dwóch innych sprawach

Sąd w Islamabadzie oskarżył w piątek byłego premiera Pakistanu Nawaza Sharifa już w trzeciej sprawie korupcyjnej po tym, jak śledztwo wykazało, że ukrywał aktywa poza granicami kraju.

Akt oskarżenia odczytał na piątkowej rozprawie sędzia Mohammad Bashir w sądzie do spraw przestępstw korupcyjnych w pakistańskiej stolicy.

Prawnik 67-letniego Sharifa, Zakir Khan, powiedział, że jego klient nie przyznaje się do winy. Sharif przebywa obecnie w Londynie, gdzie jego żona leczy się w związku z chorobą nowotworową. W przyszłym tygodniu ma wrócić do kraju, żeby stanąć przed sądem.

Kolejne kłopoty

Dzień wcześniej ten sam sąd postawił zarzuty Sharifowi w dwóch sprawach korupcyjnych w wyniku śledztwa po wycieku dokumentów związanych z tak zwaną aferą Panama Papers.

Z dokumentów wynika, że od 1990 roku członkowie rodziny Sharifa korzystali z pośrednictwa kancelarii Mossack Fonseca dla ulokowania kapitałów w jednym z rajów podatkowych. Według przeciwników politycznych Sharifa nie mogło się to odbywać bez zgody premiera. W czwartek były premier, jego córka Maryam Nawaz i jej mąż Mohammad Safdar usłyszeli zarzuty korupcyjne w związku ze sprawą apartamentów w prestiżowej dzielnicy Londynu, które zdaniem prokuratury zostały kupione na początku lat 90. za pieniądze z nielegalnego źródła. Sąd zażądał od całej trójki ujawnienia źródeł dochodu, które umożliwiły kupno mieszkań. Na skutek śledztwa korupcyjnego pakistański Sąd Najwyższy w lipcu pozbawił Sharifa - premiera Pakistanu w latach 1990-93, 1997-99 i 2013-17 - funkcji publicznych i nakazał wszczęcie postępowania karnego w sprawie jego i członków jego rodziny. W związku ze skandalem wokół Panama Papers, który wybuchł na początku kwietnia 2016 roku, rządy na całym świecie zaczęły badać, czy politycy, znani sportowcy oraz biznesmeni popełnili przestępstwa finansowe. Z kancelarii prawnej Mossack Fonseca w Panamie wyciekło około 11,5 mln dokumentów dotyczących oszustw podatkowych polegających na ukrywaniu przychodu przed fiskusem poprzez lokowanie pieniędzy w rajach podatkowych.

Autor: kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pmo.gov.pk