Świat

Rodzina byłego premiera na celowniku. Zięć zatrzymany na lotnisku

Świat


Pakistańskie służby antykorupcyjne zatrzymały w poniedziałek rano w Islamabadzie Mohammada Safdara, zięcia byłego premiera Pakistanu Nawaza Sharifa. Sprawa ma związek z toczącym się postępowaniem dotyczącym korupcji na najwyższych szczeblach władzy.

Jak poinformował przedstawiciel pakistańskich władz, Safdar został zatrzymany na stołecznym lotnisku zaraz po przylocie z Londynu.

Sadfar i jego żona Maryam Nawaz mieli stawić się w poniedziałek w sądzie. Córka byłego szefa rządu nie została zatrzymana i przybyła na rozprawę - pisze Associated Press.

Służby antykorupcyjne zatrzymały Mohammada Safdara | na.gov.pk

Skandal wokół premiera

Nawaz Sharif, jego dwóch synów, córka i zięć odpowiadają przed sądem w związku z zarzutami korupcyjnymi postawionymi w wyniku śledztwa po wycieku dokumentów związanych z tak zwaną aferą Panama Papers. Z dokumentów wynika, że od 1990 roku członkowie rodziny Sharifa korzystali z pośrednictwa kancelarii Mossack Fonseca dla ulokowania kapitałów w jednym z rajów podatkowych. Według przeciwników politycznych Sharifa nie mogło się to odbywać bez zgody premiera.

Sharifowi zarzuca się, że nie potrafił wytłumaczyć źródeł pochodzenia pieniędzy lokowanych w działających w rajach podatkowych firmach, które należą do jego dzieci. W lipcu Sharif został pozbawiony funkcji publicznych przez Sąd Najwyższy w Pakistanie.

11,5 miliona dokumentów

W związku ze skandalem wokół Panama Papers, który wybuchł na początku kwietnia 2016 roku, rządy na całym świecie zaczęły badać, czy politycy, znani sportowcy oraz biznesmeni popełnili przestępstwa finansowe. Z kancelarii prawnej Mossack Fonseca w Panamie wyciekło około 11,5 miliona dokumentów dotyczących oszustw podatkowych polegających na ukrywaniu przychodu przed fiskusem poprzez lokowanie pieniędzy w rajach podatkowych.

Autor: mm//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pmo.gov.pk