TVN24 | Świat

Antyfrancuskie protesty. Policjanci wzięci jako zakładnicy, "uwolnieni po negocjacjach"

TVN24 | Świat

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP

W Pakistanie trwają antyfrancuskie protesty. Aktywiści radykalnej partii islamistycznej Tehreek-e-Labbaik wzywają do wydalenia ambasadora Francji. W niedzielę demonstrujący w Lahaur wzięli policjantów jako zakładników. W poniedziałek pakistański resort spraw wewnętrznych poinformował, że 11 funkcjonariuszy zostało uwolnionych. 

Islamiści od 12 kwietnia protestują przeciwko aresztowaniu lidera Tehreek-e-Labbaik Saada Rizviego, który wzywał do wydalenia ambasadora Francji z Pakistanu. Przeradzające się w zamieszki protesty, w których zginęło już sześciu policjantów, mają antyfrancuski charakter i wyrażają oburzenie wobec stanowiska Paryża broniącego w imię wolności słowa prawa do publikowania karykatur Mahometa. Dla muzułmanów jakiekolwiek przedstawienie wizerunku proroka jest bluźnierstwem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Przetrzymywani policjanci zostali uwolnieni

W czasie niedzielnych demonstracji w Lahaur islamiści wzięli jako zakładników policjantów. Początkowo służby informowały o ośmiu pojmanych, jednak w poniedziałek MSW Pakistanu przekazało, że uwolniono 11 funkcjonariuszy.

Policjanci zostali uwolnieni po negocjacjach - przekazał szef resortu spraw wewnętrznych Rasheed Ahmad w opublikowanym na Twitterze filmie.

Funkcjonariuszy przetrzymywano w należącym do TLP meczecie. Zamieszczone w mediach internetowych w niedzielę nagranie pokazywało, że policjanci byli ranni - niektórzy z nich krwawili, inni byli posiniaczeni.

Antyfrancuskie protesty w Pakistanie

W kilku miastach w całym kraju doszło do protestów antyfrancuskich, w wyniku których zginęło sześciu policjantów, a ambasada francuska wezwała swoich obywateli do czasowego opuszczenia kraju.

Aktywiści TLP poinformowali, że kilku członków ich ruchu zostało zabitych w niedzielę. - Nie będziemy ich grzebać, dopóki ambasador Francji nie zostanie deportowany - powiedział lider TLP Allama Muhammad Shafiq Amini, w Lahore w wideo opublikowanym w Internecie - podaje AFP.

Autor:ft//now

Źródło: PAP