Świat

Antyamerykańska demonstracja rozproszona. Policja użyła gazu łzawiącego i pałek

Świat


Pakistańska policja użyła w niedzielę gazu łzawiącego i pałek, by rozproszyć antyamerykański protest w Karaczi na południu kraju. Demonstranci byli wzburzeni słowami prezydenta USA Donalda Trumpa o wspieraniu terrorystów przez Pakistan.

Akcja protestacyjna zorganizowana przez szyickich studentów miała na celu dojście do amerykańskiego konsulatu w Karaczi, co uniemożliwiła policja.

Lokalne władze oświadczyły, że ich obowiązkiem jest ochrona placówek dyplomatycznych. Policja zaręczyła jednak, że kilku demonstrantów będzie mogło pod eskortą wejść do konsulatu USA i tam przedstawić swoje racje.

Podczas rozpraszania protestu w Karaczi ranny został jeden policjant. Według pakistańskich mediów kilku demonstrujących zostało aresztowanych, skonfiskowano również sprzęt nagłaśniający. Podobny protest potępiający politykę USA przebiegł spokojnie w niedzielę w stołecznym Islamabadzie.

Trump oskarża Pakistan

We wtorek prezydent Trump w przemówieniu, w którym przedstawił nową strategię zakończenia wojny afgańskiej, oskarżył Pakistan o udzielanie schronienia ekstremistom, którzy zabijają amerykańskich żołnierzy w Afganistanie.

Władze w Islamabadzie odpierają te zarzuty, podkreślając, jak wskazuje agencja AP, bezpośrednie zaangażowanie pakistańskich służb w walkę z terrorystami.

Autor: mm / Źródło: PAP