Pada niemiecki bank. Kryzys już w Europie?


To kolejny poważny cios dla światowego systemu finansowego - oceniają eksperci. Chodzi o niespodziewaną decyzję niemieckich banków i towarzystw ubezpieczeniowych, które wycofały się z ratowania monachijskiego konsorcjum Hypo Real Estate (HRE).

Przyszłość monachijskiego konsorcjum bankowego HRE, specjalizującego się w komercyjnych kredytach hipotecznych, stanęła w sobotę pod znakiem zapytania po tym, jak pozostałe niemieckie banki i towarzystwa ubezpieczeniowe wycofały się z planu ratunkowego opiewającego na 35 mld euro (48,5 mld dol.).

Zrzutka na ratowanie konsorcjum

Plan pomocy dla konsorcjum HRE został uzgodniony zaledwie w piątek i przewidywał udzielenie gwarancji rządowych temu konsorcjum na sumę 26,6 mld euro. Resztę miały dostarczyć prywatne instytucje finansowe. Byłby to największy tego typu plan ratunkowy w historii Niemiec.

Analitycy: To poważny cios

Nie podano co było powodem odmowy, która - jak podkreślają analitycy - jest kolejnym poważnym ciosem dla światowego systemu finansowego. - Walczymy o dalsze istnienie naszej firmy - powiedział rzecznik HRE Hans Obermeier.

Sytuacja jest gorsza niż podawano?

Nieoficjalnie mówi się, że banki i instytucje prywatne wycofały się z planu ratunkowego, gdy okazało się, że sytuacja finansowa HRW jest gorsza niż początkowo podawano. Banki prywatne domagają się aby to rząd w Berlinie zwiększył zakres swojej pomocy.

Ministerstwo zaskoczone

Rzecznik ministerstwa finansów w Berlinie wyraził zaskoczenie tą decyzją. - Mamy nadzieję, że każdy zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności - oświadczył.

Bundesbank (bank centralny) oraz BaFin - Komisja Nadzoru Finansowego - odmówiły komentarzy, podobnie jak dwa największe banki komercyjne Deutsche Bank i Commerzbank.

Europa wesprze swoje banki

Konsorcjum Hypo Real Estate powstało w 2003 r. i jest uwzględniane w indeksie niemieckiej giełdy DAX. Zatrudnia ok. 2 tys. osób, w tym prawie 900 w Niemczech.

Tymczasem prezydent Francji Nicolas Sarkozy oświadczył po spotkaniu w Paryżu z niektórymi przywódcami UE, że Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy wesprą europejskie banki znajdujące się obecnie w tarapatach. Zasugerował też złagodzenie rygorów finansowych obowiązujących kraje strefy euro. Te słowa padły podczas paryskiego mini-szczytu nad pogarszającą się sytuacją finansową. CZYTAJ WIĘCEJ O PARYSKICH PLANACH NAJBOGATSZYCH PAŃSTW UE DOTYCZĄCYCH RATOWANIA EUROPEJSKICH BANKÓW

Źródło: PAP