Paczki z ładunkami wybuchowymi rozesłane po Anglii. Miały "znamiona północnoirlandzkiego terroryzmu"

Świat

Kaihsu Tai, CC BY SA 2.0, 3.0Do punktów rekrutacyjnych w Anglii przesłano siedem podejrzanych ładunków.

Siedem podejrzanych pakunków, wysłanych do wojskowych punktów rekrutacyjnych w Anglii, zawierało zdatne do użytku urządzenia noszące znamiona północnoirlandzkiego terroryzmu - poinformowała w czwartek rzeczniczka brytyjskiego premiera Davida Camerona.

Dodała, że policjanci i saperzy skutecznie zneutralizowali zagrożenie, którym były "małe, prymitywne, ale potencjalnie skuteczne" ładunki wybuchowe.

Siedem podejrzanych paczek

Oświadczenie wydano po posiedzeniu sztabu antykryzysowego Cobra, zwołanym, gdy policja antyterrorystyczna poinformowała o znalezieniu podejrzanych pakunków w trzech wojskowych punktach werbunkowych w południowej Anglii.

W czwartek saperów wysłano do Brighton, Oksfordu i Slough, specjaliści mieli ocenić zagrożenie stwarzane przez pakunki. Wcześniej w tym tygodniu podobne przesyłki znaleziono w wojskowych punktach rekrutacyjnych w miastach Aldershot, Reading i Chatham.

Realne zagrożenie "niewielkiego stopnia"

Źródła policyjne oceniały wcześniej, że czwartkowe pakunki stanowią realne zagrożenie, ale "niewielkiego stopnia".

- W związku ze znalezieniem podejrzanych przesyłek w różnych miejscach do wojskowych biur kariery, a także urzędów pocztowych wysłano noty z prośbą do personelu o wyjątkową ostrożność - oświadczył detektyw Stan Gilmour.

Policję w śledztwie wspierają wojskowi eksperci - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

Ostrzegali przed terrorystami

Irlandzka Armia Republikańska w 1998 roku zakończyła wysiłki zbrojne na rzecz położenia kresu brytyjskiej kontroli nad Irlandią Płn. i jej zjednoczenia z Irlandią. Jednak w ubiegłym miesiącu - jak przypomina agencja Reutera - brytyjskie władze ostrzegały, że "terroryści" w dalszym ciągu planują potencjalnie śmiertelne ataki. Trwający cztery dekady konflikt pochłonął 3,7 tys. ofiar śmiertelnych.

Autor: kka / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kaihsu Tai, CC BY SA 2.0, 3.0