Świat

Pacyfikacja marszu na rzecz UPA

Świat


Ponad 100 osób zostało zatrzymanych podczas starcia milicji z uczestnikami marszu na rzecz uznania zasług Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) w walkach II wojny światowej. Kto ponosi winę? Nawet nacjonaliści odżegnują się od demonstracji.

- Chcieliśmy przejść (główną ulicą Kijowa) Chreszczatykiem, a potem podejść do pomnika Lenina, by podjąć próbę jego zniszczenia, kiedy rzuciła się na nas milicja. Doszło do bójki, w wyniku której zatrzymano 122 osoby - relacjonował Dmytro Korczyński, jeden z organizatorów akcji i przywódca anarchizującej organizacji "Bratstwo".

Milicja twierdzi tymczasem, że starcie sprowokowali sami uczestnicy marszu, którzy nie chcieli podporządkować się poleceniom funkcjonariuszy. Gdy milicjanci próbowali ich zatrzymać, odpowiedziano im gazem łzawiącym. - Uczestnicy marszu byli uzbrojeni w kije i tarcze - podało ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Jeśli prowokacja... to sprawa rosyjskich służb?

Organizacje ukraińskich nacjonalistów odżegnują się jednak od zorganizowanej akcji. Podobnie zareagowała fundacja "Demokratyczni Inicjatywy". - Korczyński jest znanym prowokatorem, który pracował dla [byłego prezydenta Ukrainy Leonida - red.] Kuczmy i szefa jego administracji [Wiktora -red.] Medwedczuka - mówił Ilko Kuczeriw, szef fundacji. - Niewykluczone, że w sprawie maczały palce rosyjskie służby specjalne. Jest to próba dyskredytacji UPA jako ukraińskiego ruchu niepodległościowego.

UPA świętuje 66. urodziny

Nie dalej jak we wtorek obchodzono 66. rocznicę powstania UPA. Tego dnia - wbrew oczekiwaniom - nacjonaliści i przedstawiciele sił prorosyjskich nie starli się, lecz... zjednoczyli we wspólnych protestach przeciwko decyzjom sądów. Wówczas również domagano się uznania UPA za formację uczestniczącą w II wojnie światowej.

UPA dzieli Ukraińców

Dla jednych powstała w 1942 r. UPA pozostaje organizacją zbrodniczą ze względu na jej walkę z Armią Czerwoną i Związkiem Radzieckim. Drugi obóz, uznając wkład tej zbrojnej formacji, domaga się przyznania jej kombatantom takich samych praw, jakimi cieszą się byli czerwonoarmiści.

UPA walczyła podczas II wojny światowej zarówno przeciwko Niemcom, jak i ZSRR. Od wiosny 1943 r. prowadziła także działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej, zmierzające do jej całkowitego usunięcia z tych terenów.

Oblicza się, że ofiarą ukraińskich nacjonalistów padło ok. 100 tys. Polaków.

Źródło: PAP