Otoczyli, rzucali granatami do wody. Rosjanie przejęli jedyny okręt podwodny Ukrainy

Aktualizacja:
[object Object]
Ukraina nie ma już jednostek podwodnychtvn24
wideo 2/24

Wojska rosyjskie zajęły w piątek jedyny ukraiński okręt podwodny należący do Ukrainy U-01 Zaporoże - podał Kanał 5. Członkowie załogi powiedzieli, że jednostka została otoczona przez rosyjskie statki, żołnierze rzucali do wody granaty, a następnie przejęli okręt. Zajęcie obyło się bez ofiar. Jednostka stacjonowała w zatoce niedaleko Sewastopola.

23:19

Kanada, podobnie jak wcześniej USA, nałożyła w piątek sankcje na Bank Rossija. Przyczyną - jak poinformował kanadyjski premier Stephen Harper - są działania Rosji na Ukrainie.

Władze w Ottawie objęły też sankcjami kolejnych 14 rosyjskich urzędników. - Wraz z naszymi międzynarodowymi sojusznikami nasz rząd zajął zdecydowane stanowisko we wspieraniu Ukrainy - oświadczył Harper. - Nadal będziemy podejmować działania, mające na celu ograniczenie możliwości konkretnych osób i Banku Rossija, odpowiedzialnych za podważanie ukraińskiej suwerenności - dodał.

22:19
21:56

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zapowiedziała, że jej kraj odzyska okupowany przez Rosjan Krym, a zajęcie półwyspu nazwała "początkiem końca" prezydenta Władimira Putina. - Krym jest dla niego odbezpieczonym granatem – oświadczyła.

Tymoszenko, która niedawno opuściła więzienie, była w piątek wieczorem głównym gościem popularnego programu politycznego dziennikarza Sawika Szustera. Był to jej pierwszy występ o tak szerokim zasięgu od czasu odzyskania wolności.

21:55

21:10

20:35

Dla Ukrainy kluczowe jest bliższe połączenie z rynkiem energii UE - ocenił w piątek komisarz Guenther Oettinger. W ten sposób skomentował propozycję premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa, by Rosja wymówiła Ukrainie umowę z 2010 roku przewidującą zniżkę na gaz.

Chodzi o umowę o stacjonowaniu na ukraińskim Krymie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Choć miała ona obowiązywać od 2017 roku, po wygaśnięciu obecnych umów, to Ukraina na jej podstawie otrzymała od Rosji zniżkę na gaz. Zdaniem Miedwiediewa w wypadku wypowiedzenia umowy Rosja będzie mogła upomnieć się o 11 mld dolarów, które Ukraina już na jej mocy otrzymała.

20:32

20:31
20:13

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier powiedział, że decyzja o wysłaniu misji OBWE na Ukrainę jest "krokiem do deeskalacji" kryzysu

19:59

OBWE wyśle 100 obserwatorów na Ukrainę. Misja potrwa 6 miesięcy. Wstępnie obserwatorzy zostaną umieszczeni w Kijowie i 9 innych miastach, w tym Doniecku. Oświadczenie OBWE nie wspomina o Krymie.

19:43

Swoją ofertę oprócz Francji złożyła także Dania:

19:39

Ukrainie będzie lepiej bez Krymu, który zawsze głosował na polityków przeciwnych reformom - powiedział PAP były ambasador USA w ZSRR Jack Matlock. Jego zdaniem Ukraina powinna wybrać system federalny, a Zachód zapewnić Rosję, że Ukraina nie wejdzie do NATO.

18:52

Podpisanie politycznej części umowy stowarzyszeniowej z UE zbliża ją do członkostwa w tej organizacji – oświadczyło MSZ w Kijowie. Oceniło, że zawierając to porozumienie, Bruksela raz jeszcze uznała nowe ukraińskie władze za legalne.

Ukraina powraca do Europy – stwierdziła uwolniona niedawno z więzienia była premier Julia Tymoszenko. Lider partii Udar Witalij Kliczko uważa, że umowa stowarzyszeniowa pozwoli jego krajowi na przeprowadzenie niezbędnych reform.

- Ukraina rozpatruje umowę stowarzyszeniową jako instrument, który pomoże w osiągnięciu perspektywy (członkostwa w UE - red.) i przejściu do następnego etapu: przystąpienia do Unii Europejskiej – oświadczył na konferencji prasowej rzecznik ukraińskiej dyplomacji Jewhen Perebyjnis.

18:51
18:36

Rosyjskojęzyczna ludność w krajach byłego ZSRR:

18:35

Eksperci prawa konstytucyjnego Komisji Weneckiej, organu doradczego Rady Europy, ocenili w opublikowanej w piątek opinii, że niedzielne referendum na Krymie było nielegalne.

Komisja skupia 59 ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego, pochodzących z 47 krajów członkowskich i kilku innych państw, w tym z USA.

Sprawozdawcy, wśród których znalazła się była polska premier Hanna Suchocka, podkreślili, że "zgodnie z ukraińską konstytucją dopuszczalne było jedynie referendum konstytucyjne na temat poszerzonej autonomii". Według ekspertów sytuacja na Krymie "nie pozwoliła na przeprowadzenie referendum w zgodzie z demokratycznymi europejskimi normami", ponieważ przed głosowaniem "nie doszło do poważnych negocjacji między zainteresowanymi stronami".

18:34

18:21
18:14
18:04

Dwudniowy szczyt UE zdominowała Ukraina. Przywódcy objęli sankcjami kolejne osoby odpowiedzialne za aneksję Krymu i podpisali polityczną część umowy stowarzyszeniowej z Kijowem. W tym kontekście tematem była zwiększenie niezależności UE od dostaw gazu z Rosji.

Pierwszego dnia szczytu przywódcy postanowili dodać 12 nazwisk do listy 21 osób już wcześniej ukaranych przez Unię Europejską sankcjami wizowymi i zamrożeniem aktywów za aneksję Krymu przez Rosję. Wśród nich znaleźli się wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin, doradcy rosyjskiego prezydenta Siergiej Głazjew i Władisław Surkow, a także przewodniczący Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) Siergiej Naryszkin, przewodnicząca Rady Federacji (izby wyższej) Walentina Matwijenko i szef rosyjskiej agencji prasowej Rossija Siegodnia Dmitrij Kisielow.

Ponadto przywódcy uzgodnili, że Komisja Europejska i kraje UE przygotują sankcje gospodarcze wobec Rosji, które będą uruchomione w razie dalszej destabilizacji Ukrainy. Premier Donald Tusk przekonywał, że UE powinna określić konkretne dziedziny, w których miałyby być nałożone sankcje. W ramach działań izolujących Rosję postanowiono także odwołać najbliższy szczyt UE-Rosja, kraje UE mają zaś odwołać regularne dwustronne szczyty z Moskwą. Uzgodniono, że w razie braku wiarygodnej misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainę w najbliższych dniach, Unia Europejska uruchomi własną misję do tego kraju.

17:43

Ukraiński oligarcha Dmytro Firtasz został zwolniony z aresztu w Austrii po wpłaceniu kaucji w wysokości 125 milionów euro - poinformował w piątek sąd w Wiedniu.

Jeden z najbardziej wpływowych ukraińskich oligarchów został aresztowany 12 marca w Wiedniu na wniosek władz amerykańskich, które od 2006 roku objęły go dochodzeniem w związku z podejrzeniem korupcji.

17:13

16:57
16:40

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zapowiedział, że Kijów będzie pozywał Rosję do międzynarodowych trybunałów za "kradzież i rabunek".

16:39

Szef rosyjskiej federalnej służby antynarkotykowej FSKN Wiktor Iwanow uważa, że objęcie go amerykańskimi sankcjami może mieć związek z jego walką przeciw napływowi heroiny z Afganistanu i przeciw legalizacji marihuany. Iwanow, szef FSKN i członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego od 2008 roku, wcześniej sprawował szereg funkcji rządowych. W latach 2004-2008 był doradcą prezydenta Władimira Putina. Jest określany przez media zachodnie jako bliski współpracownik Putina. Również należał do KGB - wstąpił do niej w 1977 roku - i wraz z późniejszym prezydentem pracował w administracji Petersburga.

16:33

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin, doradcy rosyjskiego prezydenta Siergiej Głazjew i Władisław Surkow zostali objęci unijnymi sankcjami w związku z aneksją Krymu. Nową "czarną listę", uzgodnioną przez szczyt UE, opublikowano w piątek po południu. Publikacja listy w Dzienniku Urzędowym UE oznacza, że sankcje wchodzą w życie. Do "czarnej listy" 21 osób, ukaranych przez Unię Europejską sankcjami wizowymi i zamrożeniem aktywów, dodano w piątek 12 polityków i wojskowych, odpowiedzialnych za aneksję Krymu przez Rosję. Są wśród nich także przewodniczący Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) Siergiej Naryszkin oraz przewodnicząca Rady Federacji (izby wyższej) Walentina Matwijenko, a także szef rosyjskiej agencji prasowej Rossija Siegodnia Dmitrij Kisielow.

16:32






16:13
16:12

Czeskie MSZ wysyła na Ukrainę misję, która ma ocenić sytuację i potrzeby Czechów na Wołyniu. Część z nich chce wrócić do Republiki Czeskiej w związku z zaostrzeniem konfliktu między Ukrainą a Rosją - poinformował rzecznik czeskiego rządu Martin Ayrer.

16:07

Premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew zaproponował, by Moskwa wypowiedziała Kijowowi umowę z 2010 roku o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej FR na Krymie, na mocy której Ukraina otrzymała zniżkę na gaz sprowadzany z Rosji.

15:57





15:34
15:33

Ukraińska milicja zatrzymała w piątek prezesa państwowej spółki paliwowej Naftohaz Ukrainy Jewhena Bakulina - poinformował szef MSW Ukrainy Arsen Awakow. Bakulin został zatrzymany w ramach śledztwa w sprawie korupcji. Awakow przekazał, że MSW trafiło na trop szajki, w wyniku działań której skarb państwa stracił 4 mld dolarów.

15:24





15:21

Batalion ukraińskiej piechoty morskiej w Teodozji szykuje się na odparcie szturmu - podaje "Ukraińska Prawda", cytując rozmowę z dowódcą jednostki Dmitro Deljatyckim. Negocjacje z przedstawicielami rosyjskiej Floty Czarnomorskiej nie powiodły się. Jak pisze "UP", dowódca jednostki chciał wyprowadzić swoich żołnierzy z jednostki razem ze sprzętem. Najwyraźniej Rosjanie nie dali na to zgody.

15:04

Hetman Sahajdaczny, okręt flagowy ukraińskiej marynarki, wrócił do Odessy - poinformowało ministerstwo obrony.

14:56

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w piątek, że amerykański gaz z łupków może być alternatywą dla dostaw gazu z Rosji do krajów UE. Zaznaczyła jednocześnie, że USA muszą najpierw wybudować infrastrukturę umożliwiającą eksport.

14:56

Wspólna strategia negocjacyjna UE przy zakupach gazu byłaby najlepszym i najszybszym sposobem uniezależnienia się Europy od groźby dyktatu gazowego ze strony Rosji - powiedział po zakończeniu drugiego dnia szczytu UE premier Donald Tusk.

14:43

UE podejmie konkretne działania, aby ograniczyć swoje uzależnienie od dostaw surowców energetycznych z zewnątrz, szczególnie z Rosji - poinformował szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy po zakończeniu szczytu UE w Brukseli.

14:42
[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23
14:41

"Waszyngton nie powinien mieć złudzeń: efektywność tych sankcji w dla amerykańskich interesów jest zerowa. Ale szkoda dla amerykańsko-rosyjskich stosunków przez te nieodpowiedzialne działania jest nieunikniona", ogłosiło rosyjskie MSZ, zastrzegając, że odpowiedź Moskwy będzie "twarda".

14:30

Ukraińscy wojskowi w bazach i na okrętach na Krymie mają instrukcje działania w związku z okupacją półwyspu przez Rosjan – oświadczył pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow po spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem. W ukraińskiej prasie pojawiają się apele żołnierzy służących na Krymie, którzy żądają od władz w Kijowie konkretnych decyzji w sprawie swego dalszego losu; wojskowi chcą wiedzieć, czy mają pozostawać na półwyspie, czy też zostaną z niego ewakuowani.

14:18

Podpisując część polityczną umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą UE spełniła swoje wcześniejsze obietnice. Jednocześnie zobowiązała władze w Kijowie do przeprowadzenia reform - powiedział w Budapeszcie prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent przybył do stolicy Węgier z dwudniową oficjalną wizytą, podczas której m.in. weźmie udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

13:53

278 deputowanych parlamentu Ukrainy znalazło się na liście osób objętych zakazem wjazdu na Krym, którą sporządziły samozwańcze władze półwyspu – poinformowały ukraińskie media. Zakaz dotknął m.in. posłów Partii Regionów obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza, której członkowie mają większość w parlamencie nieuznawanej przez Ukrainę Republiki Krymu. Na liście znaleźli się wszyscy deputowani Rady Najwyższej Ukrainy, którzy głosowali w ubiegłym tygodniu za rozwiązaniem parlamentu Krymu. W gronie tym jest 19 przedstawicieli Partii Regionów, w tym doradczyni Janukowycza Hanna Herman i były wicepremier Serhij Tihipko. Na listę trafili także "przedstawiciele militarnych i paramilitarnych formacji bandyckich" z Kijowa, oraz "osoby splamione kolaboracją polityczną" – donosi portal Lb.ua. Krymskie władze zamierzają przekazać powstającej straży granicznej i siłom MSW listy osób niepożądanych na półwyspie. W przypadku zlokalizowania takich osób będą one deportowane na Ukrainę.

13:46

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował w Kijowie do władz ukraińskich i rosyjskich o podjęcie bezpośrednich i konstruktywnych rozmów, by uniknąć "niekontrolowalnej sytuacj".

13:43
"Zdobycie Krymu otwiera Rosjanom drogę do całkowitego zdominowania basenu Morza Czarnego"
"Zdobycie Krymu otwiera Rosjanom drogę do całkowitego zdominowania basenu Morza Czarnego"tvn24
13:33

Ukraińscy wojskowi uwięzieni w zablokowanych przez Rosjan bazach i na okrętach na Krymie zwracają się do władz w Kijowie z dramatycznymi apelami o podjęcie decyzji w sprawie swego dalszego losu.

13:32
13:12

Stany Zjednoczone przygotowują ćwiczenia wojskowe w Polsce, w którym wziąć mają udział Czechy, Węgry, Słowacja, Bułgaria i kraje bałtyckie - poinformowało Radio Zet cytując ambasadora USA w Polsce Stephena Mulla.

13:08

Także Francja zawiesza współpracę wojskową z Rosją - ogłosiło ministerstwo obrony w Paryżu. Minister Jean-Yves Le Drian powiadomił o zawieszeniu wspólnych ćwiczeń, ale nie mówił nic o losie kontraktów na desantowce typu Mistral. W czwartek Le Drian mówił, że decyzja w tej sprawie nie zapadnie do października.

13:07

Pododdziały wojsk ukraińskich dołączyły w piątek do manewrów sił NATO, które odbywają się na terytorium Bułgarii. W ćwiczeniach, które potrwają dwa tygodnie, uczestniczą żołnierze z 12 państw członkowskich i partnerskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Manewry, w których uczestniczy około 700 żołnierzy z Armenii, Azerbejdżanu, Belgii, Bułgarii, Gruzji, Mołdawii, Polski, Rumunii, Serbii, Turcji, Ukrainy i USA odbywają się na jednym z poligonów na wschodzie Bułgarii. Z oficjalnych informacji wynika, że ćwiczenia były zaplanowane przed wybuchem konfliktu ukraińsko-rosyjskiego wokół Krymu, który został zajęty przez siły rosyjskie.

13:05
Tak wygląda sytuacja na granicach Ukrainy
Tak wygląda sytuacja na granicach Ukrainytvn24
13:03

Niemieckie ministerstwo obrony zawiesiło do odwołania współpracę wojskową z Rosją w związku z jej polityką wobec Ukrainy - poinformował w Berlinie rzecznik resortu. Decyzja dotyczy na razie marca i kwietnia. Dwóch oficerów rosyjskich studiujących obecnie w niemieckich akademiach zakończy jednak kurs zgodnie z planem - zastrzegł rzecznik. Ministerstwo gospodarki Niemiec poinformowało z kolei, że nie wydaje pozwoleń na żadne kontrakty z Rosją w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego.

12:57

Chwila oddechu od spraw poważnych:

12:34

Władimir Putin podpisał traktat o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskie oraz federalną ustawę konstytucyjną o utworzeniu w FR dwóch nowych podmiotów - Republiki Krymu i Sewastopola. Oba dokumenty wcześniej w piątek Rada Federacji zatwierdziła jednomyślnie.

12:29

W Unii Europejskiej rośnie polityczne znaczenie Polski, a w Warszawie - przekonanie o tym, że minister Radosław Sikorski powinien być następcą Catherine Ashton na stanowisku szefa dyplomacji UE - pisze piątkowy magazyn dziennika "Corriere della Sera". W artykule na łamach magazynu "Sette" podkreślono, że "niedoceniana Polska mogłaby wnieść nową energię do Europy".

12:02
"Znaczne ilości sprzętu" na granicy z Rosją
"Znaczne ilości sprzętu" na granicy z Rosjątvn24
12:00

Najlepszy sposób na powstrzymanie Rosji to nałożenie na nią prawdziwych sankcji gospodarczych - oświadczył premier Ukrainy Aresenij Jaceniuk. Jak dodał, UE powinna myśleć także o solidarnej polityce energetycznej.


11:57

Władimir Putin wezwał do ochrony Banku Rossija i jego klientów. Prezydent Rosji dodał, że będzie w tym banku trzymał swoją pensję.

11:48

Zdaniem Władimira Putina Bank Rossija - cel amerykańskich sankcji - nie ma nic wspólnego z Krymem.

11:32

Jako "próbę zdobycia punktów w geopolitycznej grze" określił minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow podpisanie w tym dniu przez Unię Europejską i Ukrainę politycznej części ich umowy stowarzyszeniowej. - Każdy kraj ma prawo do wyboru partnerów. Wychodzimy jednak z założenia, że prawo to winno być realizowane nie kosztem zobowiązań, jakie dany kraj ma wobec innych partnerów - oświadczył Ławrow w kuluarach Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu.

11:19

11:16

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow dał do zrozumienia, że Moskwa nie przewiduje żadnych kroków odwetowych wobec krajów, które poparły przemiany na Ukrainie.

11:14

Francja gotowa jest wysłać cztery samoloty bojowe typu Mirage 2000 i Rafale, by pomogły w ochronie Polski i krajów bałtyckich - podały źródła w otoczeniu francuskiego ministra obrony Jean-Yves Le Driana, który przebywa w stolicy Estonii Tallinie. Paryż proponuje też, że "jeżeli poproszą o to" natowscy sojusznicy, to będzie wysyłał "z Francji mniej więcej dwa razy w tygodniu patrol AWACS" nad terytoria Polski i krajów bałtyckich. AWACS to samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia. Samoloty Rafale i Mirage 2000 mają "wzmocnić nadzór powietrzny" nad tymi krajami w ramach operacji NATO - poinformowało otoczenie ministra Le Driana.

 
Francuski Mirage F1 podczas tankowania w powietrzu USAF
11:07
11:06

Wysłannik TVN24 Tomasz Kanik jest w Kijowie:

"Ludzie cały czas pamiętają o tym, co się działo"
"Ludzie cały czas pamiętają o tym, co się działo"tvn24
10:57

32-osobowa grupa Tatarów krymskich wyjechała z Ukrainy i udała się do Polski z zamiarem uzyskania tam azylu – poinformowała ukraińska Państwowa Straż Graniczna. Tatarzy porzucili swe domy na okupowanym przez Rosję Krymie. Grupa, w której znajdowało się 17 dzieci, dotarła w piątek wieczorem na ukraińsko-polskie przejście graniczne w Szeginiach i poinformowała ukraińskich urzędników, że ma zamiar poprosić o azyl w Polsce. Ludzie ci ewakuowali się z Eupatorii na zachodnim wybrzeżu Krymu. Uciekinierzy twierdzą, że opuścili swe domostwa w związku z groźbami ze strony obecnych władz Krymu za wsparcie, którego Tatarzy udzielali ukraińskim wojskowym na półwyspie.

10:56

Zdaniem Siergieja Ławrowa członkowie Organizacji i Bezpieczeństwa w Europie są blisko porozumienia co do wysłania obserwatorów na Ukrainę.

10:43
Problemy na granicy Ukrainy i Rosji? "Nie ma żadnych utrudnień"
Problemy na granicy Ukrainy i Rosji? "Nie ma żadnych utrudnień"tvn24
10:37

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew oznajmił, że Ukraina jest winna Rosji 16 mld dolarów.

10:30

Za niezgodną z konstytucją uznał Trybunał Konstytucyjny Ukrainy deklarację niepodległości Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola, którą nieuznawane przez Kijów władze w Symferopolu ogłosiły 11 marca. Uchwalone w czwartek orzeczenie Trybunału zostało opublikowane w piątek. Oznacza ono, że w świetle ukraińskiego prawa ogłoszona przez władze Krymu deklaracja niepodległości jest nieważna. Decyzja Trybunału jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu.

10:12

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew uważa, że Ukraina powinna zapłacić Rosji 11 mld dolarów, które Kijów dostał w ramach porozumienia gazowego, które powinno być zarzucone.

10:11
10:09

Rada Federacji ratyfikowała traktat o przyjęciu Krymu i Sewastopola do Rosji.

10:08

10:07
10:06

Władimir Putin oznajmił, że Rosja powinna powstrzymać się na razie od retorsji wobec USA.

10:01

Unia Europejska i Ukraina podpisały polityczną część umowy stowarzyszeniowej.

09:52

Novatek Giennadija Timczenki spadł o 12 pkt procentowych. Tymczasem prezydent Władimir Putin dyskutuje na temat sankcji z "siłowikami", czyli ludźmi odpowiedzialnymi za służby bezpieczeństwa i struktury siłowe w kraju.

09:46





09:39

Lista objętych sankcjami w związku z aneksją Krymu została wzbogacona o ważne nazwiska; znalazł się na niej m.in. wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin - powiedział w Brukseli premier Donald Tusk. UE zdecydowała rozszerzyć listę o 12 osób.

09:35

Siergiej Ławrow nazwał sankcje nałożone na rosyjskich urzędników i biznesmenów "absolutnie bezprawnymi". Ławrow swoje uwagi wygłosił na forum Rady Federacji, wyższej izby parlamentu, która w piątek ma zaaprobować traktat o włączeniu Krymu do Rosji.

09:24





09:23

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow nazwał zachodnie sankcje "irracjonalnymi". Jego zdaniem stworzą one niepotrzebne bariery.

08:56

Rosyjska giełda nadal się zwija. Kilkadziesiąt minut po rozpoczęciu notowań indeks MICEX spadł o trzy procenty, a RTS o 3,6 procenta.

08:44

Aneksja Krymu to też wymierne korzyści dla Rosji.

08:42

Rosja rozważa wprowadzenie swoich własnych sankcji wobec Zachodu - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Grigorij Karasin. Ma chodzić o "lustrzaną" odpowiedź na sankcje nałożone na Rosję.

08:31

Agencja ratingowa Fitch obniżyła perspektywę oceny wiarogodności kredytowej Rosji ze stabilnej na negatywną, swą decyzję uzasadniając ryzykiem związanym z sankcjami, jakie Zachód nałożył na Moskwę po dokonaniu przez nią aneksji Krymu. - Banki oraz amerykańscy i europejscy inwestorzy mogą mieć opory przed pożyczaniem Rosji pieniędzy w obecnej sytuacji, (rosyjska) gospodarka może jeszcze spowolnić, a sektor prywatny może potrzebować państwowego wsparcia - podała agencja w oświadczeniu.

07:41
07:32

Piątkowe notowania rosyjska giełda zaczęła od wyraźnego spadku - 1,7 procenta.

07:06

Obłożony amerykańskimi sankcjami bank Rossija zapewnia, że "pracuje w stabilnym reżimie" i podejmuje "wszelkie niezbędne kroki prawne w celu obrony interesów naszych klientów". - Bez wątpliwości bank wypełni swoje zobowiązania - zapewniono.

06:29

Relacja ukraińskiego wojskowego z zablokowanej bazy.

03:26

Van Rompuy zapowiedział również, że w razie braku wiarygodnej misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainę w najbliższych dniach, Unia Europejska uruchomi własną misję do tego kraju.

03:23

Według nieoficjalnych informacji do unijnej "czarnej listy" dodano m.in. doradców prezydenta Rosji Władimira Putina - Siergieja Głazjewa i Władisława Surkowa, wicepremiera Dmitrija Rogozina, a także przewodniczącą Rady Federacji (izby wyższej rosyjskiego parlamentu) Walentinę Matwijenko. Osoby te znalazły się 17 marca na liście osób objętych sankcjami przez USA.

01:23

Głos zabrał szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy:

00:20

Przywódcy UE postanowili rozszerzyć listę osób objętych sankcjami w związku z aneksją Krymu przez Rosję - poinformowała na konferencji prasowej kanclerz Niemiec Angela Merkel. Dodała, że nowe nazwiska na "czarnej liście" i ich liczba podane zostaną jeszcze w piątek. Według Merkel przywódcy poprosili też Komisję Europejską o przeanalizowanie, jakie sankcje gospodarcze wobec Rosji mogą wchodzić w grę w przypadku dalszej destabilizacji sytuacji na Ukrainie.

RELACJA Z WYDARZEŃ W CZWARTEK

W czwartek po południu rosyjska Duma Państwowa ratyfikowała traktat o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej oraz federalną ustawę konstytucyjną o utworzeniu w FR dwóch nowych podmiotów - Republiki Krymu i Sewastopola.

W reakcji na to, podczas szczytu UE w Brukseli Rada Europejska zdecydowała się rozszerzyć listę Rosjan objętych zamrożeniem kont i zakazami wizowymi. "Czarna lista" powiększyła się o 12 nazwisk. Łącznie z poprzednimi jest ich 33.

W piątek w Brukseli zostanie podpisana umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą. To właśnie od zamieszania związanego z tym dokumentem rozpoczęły się rozruchy w Kijowie, które ostatecznie doprowadziły do obalenia prezydenta Wiktora Janukowycza.

Autor: rf,mk,pk/tr / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Pavlo1

Tagi:
Raporty: